Aktualności

 

 

W dniach 29.01.2024-15.11.2024 prowadzone były działania we współpracy z Urzędem Miasta Augustów „Razem w Cordisie”

Miała miejsce praca środowiskowa w formie wychowawcy podwórkowego, który zachęcał dzieci do aktywności sportowych( piłka nożna, pływanie, podchody w lesie, spacery, turnieje sportowe, gra w siatkówkę) oraz gry rekreacyjne na sali gimnastycznej. Prowadzone były zajęcia muzyczno-plastyczne w formie warsztatów oraz zajęcia psychoedukacyjne z psychologiem.

Podopieczni chętnie korzystali z wyjazdów na Pływalnię Miejską oraz do kina. W październiku odbyła się wycieczka do Druskiennik, skorzystanie z oferty aqaparku oraz zwiedzanie miasteczka.

Zapewniona była pomoc w lekcjach, opieka wychowawcza, dożywianie oraz bezpieczne i kreatywne spędzanie wolnego czasu po zajęciach szkolnych. W ramach wolontariatu prowadzone były zajęcia profilaktyczne, pogadanki socjoterapeutyczne, a także warsztaty Klub Młodego Odkrywcy.


 Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta w Augustowie w okresie 01.07.24-30.09.24 realizowaliśmy projekt organizacji czasu wolnego.

   Został zorganizowany 3-dniowy wyjazd do Łodzi. Odpoczywaliśmy  podczas pobytu w  Termach Uniejów, korzystając z krytych i odkrytych basenów termalnych, zjeżdżalni, basenów pływackich oraz  z gorących kąpieli leczniczych w wodach solankowych charakteryzujących się znakomitymi właściwościami.

W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Orientarium, Oceanarium i ZOO w Łodzi. Ogród jako jedyny w Polsce prezentuje ariranie amazońskie, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe, psy leśne. Pół dnia, to zdecydowanie za mało na zwiedzenie wszystkich zakamarków ZOO, które zajmuje ok. 2 ha powierzchni z dodatkowymi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Tu przyglądaliśmy się zwierzętom i roślinności reprezentującym świat przyrody Azji Południowo-Wschodniej, w tym np. faunie mórz i oceanów z rekinami, płaszczkami, rafą koralową i rybami sprowadzonymi z całego świata. W dżungli i na wybiegach Orientarium zamieszkują: słonie indyjskie, bawoły anoa, makaki, gawiale, niedźwiedzie malajskie, binturongi, langury i gibony.

Ostatni dzień spędziliśmy w cudownym, bajecznym parku rozrywki Mandoria, Miasto Przygód – tematyczny park rozrywki w miejscowości Rzgów w województwie łódzkim w Polsce otwarty 8 lipca 2021 roku. Tematyka parku jest oparta na europejskich miastach handlowych z epoki renesansu- malutki rynek z kolorowymi domkami, port z zacumowanymi statkami i łódkami, wielopoziomowy dom do zabawy, budynki usługowe jak: ratusz, skarbiec czy szewc. Do najważniejszych atrakcji należą: dwa rollercoastery jeden najdłuższy w Europie „pod dachem” rollercoaster – Merkant, oraz jeżdżący w ciemności – Mroczny Dwór. Korzystaliśmy m.in. z: Atelier Kazmira, Barbakanu, Skarbca, Ratuszu, okrętu Galeona, Zatoki Piskorza, Latarni Leonarda i wielu innych emocjonujących atrakcji.

W okresie wakacyjnym odbywały się zajęcia wychowawcze na świetlicy, profilaktyczne, socjoterapeutyczne. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia kulinarne, plastyczne oraz sportowe, a najwięcej czasu spędzaliśmy nad augustowskimi jeziorami, korzystając z pięknej aury.

    Realizacja zadania odbywała się  na obszarach rewitalizacji wyznaczonych Uchwałą nr XX/170/16 Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 02.03.2016r. oraz zgodnie z kierunkami Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów na lata 2017-2025.

 


W dniach 20.01.2023-15.11.2023 w ramach zadania publicznego: „Cordis-świetlica dzieciom” we współpracy z Urzędem Miasta w Augustowie realizowane były następujące działania:
-zapewniono opiekę wychowawczą dzieciom, pomoc w nauce i zapewnienie wyżywienia
-zajęcia z wychowawcą podwórkowym, z instruktorem muzyki oraz z psychologiem
-doskonalenie nauki pływania
-wycieczka do Movement Arena w Suwałkach
-organizacja konkursów i imprez okolicznościowych (konkursy sportowe, tematyczne, kulinarne i plastyczne)
-wyjazdy do kina.
Poprzez udział podopiecznych w tych działaniach kształtowaliśmy nawyki uczestnictwa w zajęciach sportowo-rekreacyjnych jako elementu profilaktyki prozdrowotnej i przeciwalkoholowej . Wspólna zabawa i właściwe sposoby na spędzanie wolnego czasu po zajęciach szkolnych ukształtowały pozytywne umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie rówieśniczej.

 


 


1,5% podatku za 2022 r. na rzecz Fundacji wpłacili podatnicy z: Augustowa, Łomży, Katowic, Tomaszów Mazowiecki, Goczałkowice-Zdrój, Knurów, Syrynia, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sztabin, Wasilków, Świętochłowice, Białystok.
Serdeczne podziękowania za dar serca!


W terminie 15.05.2023-30.09.2023 dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta w Augustowie realizowaliśmy projekt „Wakacyjny wypoczynek z Cordisem”.
Bezpośrednim efektem zadania było zapewnienie opieki wychowawczej podopiecznym w okresie wakacyjnym od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16 oraz organizacja zajęć profilaktycznych w świetlicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia kulinarne, sportowe oraz plastyczne. Korzystając z uroków letniej pogody często wychodziliśmy na plażę, na spacery oraz organizowaliśmy zajęcia w terenie. Chętnie wyjeżdżaliśmy W sierpniu miał miejsce długo wyczekiwany 4-dniowy wyjazd nad morze do Jastrzębiej Góry. Podziwialiśmy piękny Gdańsk, Starówkę, Muzeum Bursztynu i Muzeum II wojny światowej. Nie zabrakło spaceru w kierunku latarni morskiej na Rozewiu wraz ze zwiedzaniem. W kolejnym dniu zachwycaliśmy się Stadionem Arena, gdzie pani przewodnik wprowadziła nas w niedostępne miejsca w obiekcie, opowiadając różne historie związane z tym miejscem. Duże wrażenie oczywiście zrobiły loże VIP, boisko, szatnie zawodników. Mieliśmy też okazję poobserwować z bliska treningi sportowców, które wówczas miały miejsce. Nie zabrakło oczywiście zajęć sportowych podczas wyjazdu, wspólnego plażowania i cieszenia się doskonałym klimatem. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie przewodnik opowiadał nam o najdłuższej desce świata, o historii Szymbarka. Najwięcej jednak emocji wywołał Dom Sybiraka, Bunkier Gryfa Pomorskiego oraz Dom do góry nogami.
Realizacja zadania odbywała się na obszarach rewitalizacji wyznaczonych Uchwałą nr XX/170/16 Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 02.03.2016r. oraz zgodnie z kierunkami Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów na lata 2017-2025.
 

 


 


 Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta w Augustowie realizowane było w terminie 05.02.2022-15.11.2022 zadanie publiczne: „Cordis dzieciom”
Została zapewniona opieka mająca charakter działań profilaktycznych w ciągu całego roku, skupiliśmy się na pomocy w nauce, udzielaniu korepetycji, dożywianiu dzieci i na rozsądnym wykorzystaniu wolnego czasu po zajęciach szkolnych oraz w soboty. Realizacja zadania odbywała się na obszarach Rewitalizacji wyznaczonych Uchwałą nr XX/170/16 Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 02.03.2016r. oraz zgodnie z kierunkami Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów na lata 2017-2025.
Dostęp do specjalistów w zadaniu polegał na:
-Organizacji zajęć muzyczno-teatralnych -25h.
-Psycholog przeprowadziła 25 spotkań zarówno indywidualnych jak i grupowych.
-Wychowawca podwórkowy przeprowadził 25h zajęć sportowo-rekreacyjnych.
Dzieci korzystały z Miejskiej Pływalni -10 wyjazdów.
Podopieczni oglądali seanse w Kinie Iskra w Augustowie-10 wyjazdów.
Poprzez udział w tym zadaniu wpłynęliśmy na kształtowanie u dzieci nawyku uczestnictwa w zajęciach sportowo-rekreacyjnych jako elementu profilaktyki prozdrowotnej i przeciwalkoholowej. Proponowaliśmy kąciki zainteresowań, wspólną zabawę oraz zachęcaliśmy poprzez różne formy pracy do współdziałania w grupie i szanowania siebie nawzajem.
Z wielu przeprowadzonych rozmów z dziećmi oraz ich rodzicami/opiekunami prawnymi wynika, że dzieci czują się tu bezpiecznie, są objęte wszechstronną opieką oraz chętnie spędzają czas wśród rówieśników.
 

 


 


 

               Dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Augustowie braliśmy udział w projekcie wakacyjnym: „Nasze wakacje” w terminie 30.05.22-15.09.22.Zadanie publiczne polegało na organizacji półkolonii oraz dwóch wyjazdów mających charakter działań profilaktycznych i różnych form spędzania  wolnego czasu promujących zachowania nieagresywne.

 W lipcu odbył się wyjazd do Białegostoku. Chłopcy, zakochani w piłce nożnej mogli zwiedzić Stadion w Białymstoku, pod okiem przewodnika zobaczyli miejsca, które są niedostępne na co dzień, m.in.: galerię zdjęć z budowy Stadionu Miejskiego w Białymstoku, galerię zdjęć i medali z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat Jagiellonii Białystok, szatnię zawodniczą Reprezentacji Polski w strefie gości, aranżację szatni zawodniczej gospodarzy przygotowaną przez klub Jagiellonia Białystok. Zwiedzający mieli m.in.: możliwość wejścia na boisko tunelem, którym piłkarze wychodzą na mecz czy krótkiego relaksu na ławkach rezerwowych. Atrakcją była też możliwość zrobienia zdjęć z wizerunkami piłkarzy Reprezentacji Polski. Druga część wyjazdu polegała na  wizycie  w  Epi-Centrum Nauki. To pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski. W tym miejscu dzieci skorzystały z  2 odrębnych stref. Pierwsza z nich to Strefa Małego Odkrywcy – kolorowa przestrzeń edukacyjna o powierzchni blisko 600 m2, gdzie znajdowało się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR). Druga strefa to Wystawa Główna – uniwersalna przestrzeń poznawcza, w której każdy, bez względu na wiek, odnalazł coś dla siebie. Na jej terenie znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki czemu każdy mógł samodzielnie decydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał. Były tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Wystawa Główna obejmowała również 3 laboratoria: robotyki, energetyki i elektromobilności, w których organizowane były zajęcia i warsztaty umożliwiające bezpośredni kontakt z nauką. N zakończenie wyjazdu zwiedziliśmy  jeszcze Białostocki Ogród Zoologiczny oraz wspólnie zjedliśmy posiłek.

 W sierpniu odbył się wyczekiwany wyjazd czterodniowy do Łeby, podczas którego dzieci spędziły czas w ośrodku „Ania”(kompleks kolonijno-wypoczynkowy nad morzem z terenem obejmującym 2,5ha obszaru, z rozbudowanym zapleczem rekreacyjnym). Przewidzieliśmy różne możliwości w zależności od pogody, nie tylko plażowanie. Po drodze zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku, kiedyś najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy, a dziś obiekt z listy światowego dziedzictwa  UNESCO, w towarzystwie przewodniczki, która w sposób bardzo przystępny zapoznała dzieci z historią i ciekawostkami dotyczącymi tego miejsca.

 Kolejny dzień spędziliśmy w Łeba Park, w rodzinnym parku rozrywki, korzystając z bogatej oferty. Największym powodzeniem cieszyły się pontonowe zjeżdżalnie wodne, mega zjeżdżalnia Boomerang, koło młyńskie i Bajlandia. Dzieci chętnie przechodziły przez różne ścieżki edukacyjne, place zabaw, labirynty. Z zaciekawieniem rozgrywane były turnieje w mini golfa oraz okrywali szereg latarni morskich pływając na rowerach wodnych i zapoznawali się z pokładami statków pirackich. Ciekawe też były seanse w kinie 7D oraz animacje i wystawy stałe. Zabawy nie było końca. Oczywiście nie zabrakło wspólnego plażowania, odpoczynku nad morzem, długich spacerów, podziwiania przyrody i zwiedzania Łeby. Następnego dnia podziwialiśmy uroki ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym, niewątpliwie największa atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego. Położone są one pomiędzy jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Po drodze wstąpiliśmy do Muzeum Wyrzutni Rakiet, gdzie pod okiem przewodnika zwiedzaliśmy teren Muzeum. W ostatnim dniu pobytu spędziliśmy aktywnie czas w  SEA PARK, najwięcej emocji wzbudził pokaz uchatek kalifornijskich i  fok bałtyckich. Dzieci zaciekawiły się Parkiem Miniatur Latarni Morskich, muzeum marynistycznym, kinem Emocji 5D oraz Parkiem  Makiet Zwierząt Morskich. A swoją sprawność sprawdzili w parku zręcznościowo-linowym oraz na trampolinach. Dobre zaplecze sportowe ośrodka pozwoliło naszym podopiecznym pograć codziennie w piłkę nożną, koszykówkę oraz siatkówkę.

 Podczas wakacji w placówce zajęcia odbywały się w godz. 9-15.   Każde dziecko w okresie wakacyjnym miało do wyboru zajęcia: plastyczne, sportowe oraz kulinarne. Dodatkowo dla wszystkich dzieci były zorganizowane zajęcia profilaktyczne w ilości  80 godzin. Miały one miejsce zarówno w placówce, jak i też podczas wyjazdów. Podczas tych zajęć, pogadanek socjoterapeutycznych w szczególności zwróciliśmy uwagę na zdrowy tryb życia, wolny od nałogów, na aktywność i zdrowie fizyczne oraz dbałość o odpoczynek psychiczny. Dzieci chętnie brały udział w tego rodzaju zajęciach, zarówno w dyskusjach, w wykonywaniu wspólnych plakatów, w prezentacjach multimedialnych, czy konkursach i pracach plastycznych.

 


 W terminie 31.01.2021-15.11.2021 dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta w Augustowie realizowaliśmy projekt „Cordisowe świata poznawanie”.
Bezpośrednim efektem zadania było zapewnienie opieki pedagogicznej, pomoc w nauce, rozwój zainteresowań oraz wzrost dostępności do pomocy specjalistów, m.in. psychologa oraz zapewnienie wyżywienia dla 20 dzieci z dzielnicy Lipowiec. Realizacja zadania odbywała się na obszarach rewitalizacji wyznaczonych Uchwałą nr XX/170/16 Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 02.03.2016r. oraz zgodnie z kierunkami Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów na lata 2017-2025.
Zostały zorganizowane zajęcia muzyczno-teatralne -50h.
Psycholog przeprowadziła 50 spotkań zarówno indywidualnych jak i grupowych.
Wychowawca podwórkowy przeprowadził 50h zajęć sportowo-rekreacyjnych.
W okresie wakacyjnym został zorganizowany jeden wyjazd krajoznawczy dla grupy 40dzieci.
Dzieci korzystały z Pływalni Miejskiej -10 wyjazdów.
Podopieczni oglądali seanse w Kinie Iskra w Augustowie-5 wyjazdów.
Fundacja Cordis od 2019 roku realizuje dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Augustowie program „wychowawca podwórkowy” (Streetworker), który jest odpowiedzią na potrzeby środowiska lokalnego. Podstawą prawną działań prowadzonych w ramach tegoż programu jest ustawa z dnia 9 czerwca 2011r.o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( Dz.U. z 20148r.poz.998 z późn. zm.) dopuszczająca wsparcie w formie pracy podwórkowej prowadzonej przez wychowawcę.
Zadaniem wychowawcy podwórkowego jest: inicjowanie działań mających na celu naukę młodego pokolenia umiejętności społecznych, odpowiedniej komunikacji i pozytywnych relacji rówieśniczych oraz animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży. Praca opiekuńczo-wychowawcza odbywa się w środowisku otwartym-na podwórku, na boisku, w parku, w lesie w zależności od warunków atmosferycznych.
Innym aspektem spotkań podwórkowych jest pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów dzieci poprzez działania korekcyjne, profilaktyczne i naprawcze.
Zajęcia, które były organizowane w ciągu trzech lat w Fundacji w ramach wychowawcy podwórkowego to min.: mecze i turnieje sportowe, wyjazdy na Pływalnię Miejską i doskonalenie nauki pływania, ogniska, wyjazdy do kina oraz na wycieczki krajoznawcze, wycieczki rowerowe, wyjścia na plażę, korzystanie ze sprzętów pływackich, podchody oraz wiele innych atrakcji sportowych.
Cieszymy się, że taka forma aktywności spotkała się z aprobatą dzieci i młodzieży i liczymy na dalszą kontynuację programu w przyszłości.




 

   


 


 

 W okresie wakacyjnym Fundacja Cordis realizowała zadanie publiczne: „Razem zwiedzamy, razem odpoczywamy”. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Augustów nasi podopieczni wyjechali na 4-dniową wycieczkę do Warszawy. Program wyjazdu obfitował w różnorakie atrakcje i ciekawostki dla grupy 17 osób. W pierwszym dniu wyjazdu spędziliśmy czas w Centrum Nauki Kopernik, gdzie obserwowaliśmy, doświadczaliśmy różnych zjawisk, zadawaliśmy szereg pytań oraz uzyskiwaliśmy odpowiedzi. Oglądaliśmy wystawy, teatr wysokich napięć i teatr robotyczny oraz wystawę czasową o rowerach, na których mogliśmy też spróbować swoich sił od tych najstarszych jak i współczesnych jednośladów. Drugiego dnia dzieci nie mogły się doczekać, gdyż spędziliśmy cały dzień w Suntago, gdzie czekało na nas mnóstwo wodnych atrakcji jak i wyciszenie w tropikalnym klimacie. Kolejnym punktem było zwiedzenie lotniska, zwiedzanie Zamku Królewskiego, spacer po Warszawskiej Starówce. Naszym podopiecznym bardzo się spodobał pobyt w Stacji Grawitacja, gdzie pod okiem trenerów próbowali sił na ściankach wspinaczkowych, na torach linowych, grach komputerowych na trampolinach, torach siatkowych i koszykowych. W ostatnim dniu pobytu w stolicy obejrzeliśmy seans: „Wyprawa do dżungli” w super nowoczesnym kinie oraz zwiedziliśmy Miejski Ogród Zoologiczny, podziwiając różne gatunki zwierząt. Podopieczni mieli zapewnioną całodobową opiekę, wyżywienie oraz ubezpieczenie.
  W Augustowie korzystając ze znakomitej pogody doskonaliliśmy nasze umiejętności pływackie, pływaliśmy na rowerach wodnych, na deskach, korzystaliśmy z wyciągu nart wodnych, pływaliśmy gondolą po Jeziorze Studzieniczańskim. Nie zabrakło też wspólnych wyjazdów do kina, na lody oraz pizzę. Przez cały okres wakacyjny prowadzone były zajęcia profilaktyczne, pogadanki socjoterapeutyczne, zajęcia plastyczne, kulinarne, sportowe.
Serdecznie dziękujemy za wparcie naszych działań, które wywołały radość w sercu i uśmiech na buźkach naszych podopiecznych oraz cały bagaż niezwykle miłych wspomnień!
Wszelkie informacje o naszej działalności można znaleźć na stronie: www.domserc.augustow.pl
 

     
   


 


 

W terminie 31.01.2020-15.11.2020 dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Augustowie Fundacja Cordis realizowała zadanie publiczne: „Radośnie w Cordisie”.
Bezpośrednim efektem zadania było zapewnienie opieki pedagogicznej, pomoc w nauce, rozwój zainteresowań oraz wzrost dostępności do pomocy specjalistów, m.in. psychologa oraz zapewnienie wyżywienia dla 25 dzieci z dzielnicy Lipowiec. Realizacja zadania odbywała się na obszarach rewitalizacji wyznaczonych Uchwałą nr XX/17 0/16 Rady Miejskiej w Augustowie z dn. 02.03.2016r. oraz zgodnie z kierunkami Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasta Augustów na lata 2017-2025.
Zostały zorganizowane zajęcia muzyczno-teatralne -50h, w trakcie których pod opieką wykwalifikowanego instruktora dzieci uczyły się emisji głosów, poznawały grę na różnych instrumentach oraz ćwiczyły zespołowe występy.
Psycholog przeprowadziła 50 spotkań zarówno indywidualnych jak i grupowych w zależności
od bieżących potrzeb. Zorganizowany był także sobotni dyżur specjalisty.
Wychowawca podwórkowy przeprowadził 50h zajęć sportowo-rekreacyjnych. W tym czasie odbyły się zarówna wyjścia poza teren placówki z wychowawcą, ogniska, zawody i turnieje sportowe.
W okresie letnim został zorganizowany jeden wyjazd krajoznawczy do św. Lipki oraz do Mazurolandii z przewodnikiem dla grupy 50 osób.
Dzieci korzystały z Pływalni Miejskiej- odbyło się 10 wyjazdów.
Podopieczni korzystali z Kina Iskra w Augustowie-5 wyjazdów.
Został zorganizowany konkurs recytatorski „Recytatorsko-teatralne zmagania z poezją regionalną”dla 20 osób. Dzieci chętnie wybierały wiersze autorstwa m.in.: Józefy Drozdowskiej, Erazma Stefanowskiego, Krystyny Gudel czy Janiny Osewskiej.
Podopieczni uczestniczyli we wszystkich zaproponowanych działaniach, również w tych codziennych, np. zajęciach plastycznych, kulinarnych, czytelniczych oraz sportowych. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z w.w zadania.

 


 


Z tytułu 1% podatku za rok 2019 na konto Fundacji wpłynęło 4523,90zł.
Zarząd Fundacji dziękuje Państwu z całego serca za wsparcie i przede wszystkim za ogromne zaufanie, bez którego Fundacja nie mogłaby dalej funkcjonować. Dzięki Państwu możliwa jest pomoc dzieciom i realizowanie naszych celów oraz wypełnianie motta naszej codziennej pracy: „Kto przyjmuje jedno z braci Moich mniejszych, Mnie przyjmuje”.
Dziękujemy przede wszystkim podatnikom z: Augustowa, Suwałk, Łomży, Katowic, Jastrzębia, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic, Obornik, Wrocławia, Tychy, Bobrowniki oraz z Częstochowy.

Zarząd Fundacji, 25.11.2020
 


„Wakacyjne odpoczywanie”

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Augustowie realizowaliśmy w okresie wakacyjnym zadanie publiczne: „Wakacyjne odpoczywanie”.
W Domu Serc zajęcia odbywały się codziennie w godz. 9-15. Korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą na terenie dzielnicy Lipowiec, wiemy, że pobyt na świetlicy jest dla nich jedyną ofertą atrakcyjnych i bezpłatnych form alternatywnego spędzania czasu wolnego. Pobyt ten daje możliwości rozwijania zainteresowań, talentów i pasji. Tu dzieci czują się zauważane i bezpiecznie mogą spędzić czas wolny od nauki. Ponadto zajęcia i wyjazdy, które wiążą się z kosztami często z różnych przyczyn nie są w zasięgu rodziny dziecka. Niekiedy dzieci są zmuszone przebywać same w domach bez opieki dorosłych, a często też muszą zajmować się młodszym rodzeństwem. Każde dziecko miało do wyboru zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, teatralne oraz kulinarne. Codziennie dzieci miały zapewnioną opiekę wychowawczą oraz pełnowartościowy posiłek.
Jednak najbardziej oczekiwanym punktem w programie dla podopiecznych był wyjazd do Zakopanego. Podczas czterodniowego wyjazdu udało się nam zwiedzić przepiękną Wieliczkę, po której oprowadziła nas przewodnik, ujawniając różne tajemnice związane z tym miejscem. Jeden dzień spędziliśmy w największym kompleksie basenów termalnych na Podhalu, w Chochołowskich Termach. Przebywając w prywatnej kwaterze, wśród malowniczych terenów górskich odczuliśmy niesamowitą gościnność oraz otwartość gospodarzy pensjonatu. Nie zabrakło długiego spaceru po Zakopanem, Krupówkach, zobaczeniu Wielkiej Krokwi, kaplicy w Jaszczurówce oraz przejazdu na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Dotarliśmy na szczyt kolejką, której stacja dolna znajduje się 823 m n.p.m., stacja górna mieści się na wysokości 1122 m n.p.m., aby podziwiać piękną, przejrzystą panoramę Tatr i Zakopanego. Przedostatni dzień spędziliśmy w największym parku rozrywki w Polsce w Energylandii. W parku podzielonym na pięć stref tematycznych znajduje się łącznie ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, korzystaliśmy m.in. z: kolejek górskich, rollercoaster Dragon, Hyperion, licznych urządzeń ekstremalnych, kina 6D, strefy wodnej, zjeżdżalni wodnych oraz zamków strachu. Jednak nie znalazł się wśród nas żaden śmiałek, by skorzystać z kolejki o drewnianej konstrukcji Zadra. Pobyt w Energylandii wszystkim sprawił mnóstwo radości i pozytywnych emocji. Wracając w drogę powrotną zatrzymaliśmy się na jedną noc w Częstochowie, uczestnicząc w Apelu Jasnogórskim, na Mszy św. oraz zwiedzając Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.
W Oratorium w okresie wakacyjnym dla wszystkich dzieci były zorganizowane pogadanki profilaktyczne oraz spotkania socjoterapeutyczne w ilości 50 godzin.
Pod kierunkiem p. Eli Granackiej zorganizowaliśmy w miesiącu lipcu dla podopiecznych i ich rodzin koncert „Gdzie mieszka miłość”. Odbyły się również dwa całodniowe wyjazdy rowerami do Studzienicznej, gdzie pływaliśmy gondolami, mieliśmy ognisko, spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną oraz uczestniczyliśmy w Mszach św.
Korzystając z pięknej pogody wyjeżdżaliśmy na plażę nad Jezioro Necko oraz nad Jezioro Białe, a także zwiedzaliśmy różne malownicze zakątki Augustowszczyzny.


 W dniach 20.01.2020-31.01.2020 odbyły się „Ferie w Cordisie” –projekt realizowany dzięki finansowaniu Gminy Miasta Augustów.
Nie zabrakło wspólnej zabawy, gier integracyjnych, pogadanek profilaktycznych oraz zajęć sportowych, kulinarnych i plastycznych.
Były prowadzone zajęcia z psychologiem w formie warsztatów psychoedukacyjnych „I lajk, czyli lubię siebie”. Odbyło się 10 spotkań indywidualnych oraz w tym 2 spotkania profilaktyczne.
Ćwiczenia przeprowadzone z uczestnikami miały na celu: wzmocnienie poczucia własnej wartości, podniesienie samooceny, uświadomienie mocnych stron, wydobycie talentów, konstruowanie marzeń i celów na przyszłość.
Dnia 24.01.2020 wyjechaliśmy do Białegostoku. W Teatrze Lalek obejrzeliśmy spektakl rodzinny
„ Bajka o rycerzu bez konia”. Następnie udaliśmy się do JumperParku, by pod okiem trenerów doskonalić swoją kondycję fizyczną. Po wspólnym posiłku starczyło jeszcze czasu, by pospacerować po centrum miasta oraz odwiedzić zwierzęta w pobliskim ZOO.
Mimo braku śniegu dzieci chętnie spędziły czas w Stadninie Koni w Żarnowie. Po przejażdżce bryczkami, a także zabawach na podwórku , czas szybko upłynął na wspólnym biesiadowaniu przy ognisku.
Poprzez realizację zadania zagwarantowaliśmy specjalistyczną opiekę 17 dzieciom w czasie wolnym od zajęć szkolnych. W okresie ferii zimowych dzieci uczyły się współpracować w grupie poprzez różnorodne zajęcia, poznawały nasz region oraz kształtowaliśmy nawyk uczestnictwa w zajęciach sportowo – rekreacyjnych jako elementu profilaktyki prozdrowotnej i przeciwalkoholowej.
Wspólna zabawa, przygotowywanie posiłków, zajęcia rozwijające umiejętności dzieci, wyjazdy oraz uczestnictwo w zajęciach z psychologiem sprawiły naszym podopiecznym wielką satysfakcję.
Na zakończenie ferii udaliśmy się do Pizzerii oraz podsumowaliśmy nasze wspólne działania.


   

WAKACYJNIE W CORDISIE 2019

W ramach zadania publicznego „Wakacyjnie w Cordisie” realizowanego dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Augustowie w terminie 15.06.2019-15.09.2019 nasi podopieczni w sposób bardzo ciekawy spędzili tegoroczne wakacje. Na początku lipca został zorganizowany koncert otwarty dla chętnych słuchaczy w wykonaniu muzyków z Opery Bałtyckiej. Przybyły rodziny z dziećmi, przyjaciele Domu Serc, kuracjusze oraz turyści wypoczywający w pobliskich ośrodkach. W czasie wakacji odbyło się 20 spotkań profilaktycznych dotyczących: bezpieczeństwa podczas wakacji, tematyki przemocy i alkoholizmu, nabywania umiejętności radzenia sobie ze stresem bez wykorzystywania używek, zdrowego trybu życia, aktywności ruchowej oraz 2 spotkania dotyczące rozwoju zdolności przewidywania i rozumienia konsekwencji swojego zachowania. Pogadanki oraz zajęcia warsztatowe odnośnie profilaktyki zostały przeprowadzone przez opiekuna ze wsparciem wolontariuszy. Grupa starsza-17 osób pojechała w lipcu na wycieczkę trzydniową na Litwę. Podczas tego wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Bursztynu, Pałac Tyszkiewiczów oraz pobliski uroczy park, po którym oprowadzała nas bardzo miła pani przewodnik. Nie zabrakło wspólnych kąpieli w Morzu Bałtyk. Zwiedzaliśmy uzdrowiskową Połągę oraz w drugim dniu przeprawiliśmy się promem na drugą stronę miasta w Kłajpedzie, aby podziwiać niesamowite widowisko z delfinami. W każdym dniu zajęć miały miejsce zajęcia sportowe z licznymi konkursami, spotkania plastyczne, muzyczne, kulinarne i czytelnicze. W okresie letnim wzięliśmy również udział w rejsie statkiem, gondolą oraz doskonaliliśmy swoje umiejętności na rowerach wodnych. Odpoczynek naszych podopiecznych podczas wakacji to były również wyjazdy do miasta, na lody, oraz w celu poznawania bliżej naszego centrum Augustowa. Razem z wolontariuszami i rodzicami, dzieci i opiekunowie dwa razy wyruszyliśmy szlakiem Orła Białego na wspólne zabawy sportowe w lesie oraz ognisko. W ramach realizacji projektu zostały zakupione art.spożywcze w celu przygotowywania posiłków dla dzieci, oraz art.plastyczno-dekoracyjne potrzebne przy realizacji projektu. W czasie trwania projektu odbyło się 40 godzin zajęć z psychologiem przeznaczonych na zajęcia indywidualne oraz grupowe, zakończone wspólnie wykonanymi pracami plastycznymi podopiecznych. W dniach 15-23 lipca odbył się turnus „Wakacje z Panem Bogiem” pod hasłem „Kocham Jezusa”. Wzięło w nim udział 59 uczestników, w tym 20 dzieci z Litwy. Realizowaliśmy program profilaktyczno-wychowawczy na podstawie bajki „Tarzan” . Nie zabrakło wspólnej modlitwy, różnorakich zabaw integracyjnych, turniejów i gier sportowych, kąpieli wodnych, rejsów statkiem i doskonalenia nauki pływania. Zawiązały się liczne przyjaźnie w czasie 9-dniowego pobytu w placówce. Uczestnicy wzięli też udział w wyjeździe do Gierłoży, św. Lipki oraz licznych atrakcji w parku rozrywki i edukacji „Mazurolandia”. Jak co roku uczestnicy odbyli pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium w Studzienicznej, gdzie po wspólnej Mszy św. i błogosławieństwie z rąk ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego spotkały się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Studzienicznej. Jak zawsze, czas rozstania był niezwykle trudny, ale nie martwcie się, za kilka miesięcy znów się spotkamy podczas Wakacji z Panem Bogiem!

 

 


Konkurs recytatorski 2019

W tym roku Dom Serc oglosil konkurs recytatorski pt „ Zwierzogrod” , w którym wzięło udział 13 uczestników z Fundacji Cordis. Jury w składzie:
P. Anna Maria Haberthuer, Ks. Pralat Marian Miiklaszewski P. Józefa Drozdowska oraz P. Magdalena Kotwica. z wielką uwaga wysłuchało wybranych wierszy.

Klasa I:
I miejsce zdobyla Wiktoria Milczarska „ Kwoka”
II miejsce Maja Grabowska „ Do zblakanego pieska”,
III miejsce Karol Lukawski „ Malpie figle”.


Klasa V - VIII:
I miejsce Sylwia Kulbacka „ Spozniony Slowik”,
II miejsce Krzysztof Lukawski „ Małpa w kąpieli”oraz Kamila Milczarska „Ptasie radio”,
III miejsce Weronika Grabowska” Ballada o szczesciu”,

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkości i drobne upominki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom


   

 

Ferie w Cordisie

W ramach realizowanego zadania publicznego: Ferie w Cordisie współfinansowanego z Urzędem Miasta Augustów został zorganizowany jeden wyjazd do Druskiennik, w którym wzięło udział 16 dzieci, dwóch opiekunów oraz dwóch wolontariuszy. Uczestnicy aktywnie spędzili czas korzystając z atrakcji wodnych oraz zwiedzili miasto.
Zostało zorganizowane jedno spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka dla około 30 osób.
W czasie ferii odbyły się 4 spotkania profilaktyczne dotyczące zdrowego odżywiania i zasad higieny osobistej. Pogadanki oraz zajęcia warsztatowe odnośnie profilaktyki zostały przeprowadzone przez opiekuna ze wsparciem wolontariuszy.
Odbyło się 10 spotkań z psychologiem, podczas których objęliśmy pomocą dzieci, które mają problemy emocjonalne i wymagają pomocy specjalistycznej.
W każdym dniu zajęć będą miały miejsce spotkania plastyczne, muzyczne, kulinarne, sportowe, razem 50 zajęć. Korzystaliśmy z uroków zimy, spędzając dużo czasu na swieżym powietrzu. Odbyły się także zaplanowane dwa wyjazdy do kina na film „Asterix i Obelix” oraz „Lego 2”.
Jak co roku byliśmy pięknie goszczeni w Bibliotece przy ul. Komunalnej, gdzie uczestniczyliśmy w dwóch spotkaniach poświęconym starym lampom oraz psom, które prowadziła p. Józefa Drozdowska.
Na zakończenie okresu wolnego od zajęć szkolnych odbyło się podsumowanie ferii wraz z wykonaniem prac plastycznych, konkurs Mama talent dla wszystkich podopiecznych oraz wyjazd do Pizzerii w mieście.

   

 

 

 

WAKACJE 2018

W tym roku wakacje Cordisiacy spędzili głównie korzystając z przepięknej pogody na augustowskich plażach oraz wyjazdach do miasta. Wspólna zabawa, zabawy ruchowe, gry stolikowe, zajęcia plastyczno-techniczne, sportowe oraz przepyszne dania obiadowe oraz deserki królowały podczas tegorocznych wakacji.
Nie zabrakło wyjazdów do Sanktuarium w Studzienicznej na wspólną modlitwę, ognisko oraz gondolę. Płynęliśmy też statkiem w rejsie ze Studzienicznej do Augustowa. W miesiącu sierpniu korzystaliśmy z rowerów wodnych oraz z radością obejrzeliśmy film w kinie „Krzysiu, gdzie jesteś”? Nasi podopieczni brali też udział w Wakacjach z Panem Bogiem, podczas których realizowany był program wychowawczo- profilaktyczny ”Miłość-niemożliwe nie istnieje”. Poprzez dziewięciodniowy pobyt w Fundacji oraz radosną i pouczającą zabawę, spotkania w grupach, wyjścia, dyskoteki, atrakcje wodne nad Neckiem dzieci miały możliwość zintegrować się z młodzieżą z Litwy oraz uczestnikami z naszego najbliższego regionu. Świetnie bawili się też w Wiosce Indiańskiej w Puszczykówce, w Parku Dinozaurów w Jurowcach oraz zwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie.

 

 

Konkurs recytatorski

W tym roku twórczość Agnieszki Frączek była omawiana podczas konkursu recytatorskiego, w którym wzięło udział 9 uczestników z Fundacji oraz 3 z "Naszej Ostoi". Jury w składzie: p. Anna Maria Haberthuer, p. Józefa Drozdowska oraz p. Dorota Dzieniszewska z wielką uwaga wysłuchało wybranych wierszy.
I miejsce zdobyła Daria Gleba za wiersz"Całuski i buziaczki" , II miejsce Krzyś Łukawski "Boćkosław Żebrak" oraz Otylia Wasiulewska "Herbatka", III msc przypadło Adrianowi Lachowskiemu "A mój tata". Natomiast wyróżnienie otrzymała Zuzanna Węglarz " Śliwka w kłopocie". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkości i drobne upominki.

   

27.02.2018r. gościliśmy w Domu Serc J. E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura

Dnia 27.02.2018r. gościliśmy w Domu Serc J. E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura w ramach wizytacji kanonicznej w naszej Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie. Podopieczni Oratorium oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przygotowali przedstawienie o św. Stanisławie Kostce-patronie tego roku. Po wspólnych rozmowach oraz modlitwie Ks. Biskup podziękował za ciepłe przyjęcie oraz życzył młodzieży radości i odwagi w pokonywaniu trudności dnia codziennego.


"Cordisowe zimowisko".

Tegoroczne ferie spędziliśmy realizując projekt we współpracy z Urzędem Miasta Augustów pod nazwą "Cordisowe zimowisko". W projekcie wzięło udział 27 dzieci w wieku 7-16lat.Rozpoczęliśmy je tradycyjnie zapraszając kochane babcie i dziadków na wspólny poczęstunek i przedstawienie oraz goszcząc w naszych progach księdza Proboszcza z naszej Parafii. Każdego dnia ferii dzieci miały zapewniony gorący posiłek, opiekę pedagoga, pomoc dyżurującego psychologa oraz szereg zajęć sportowych, kulinarnych oraz plastycznych. Największą atrakcją okazał sie wyjazd  do Białegostoku, gdzie obejrzeliśmy spektakl "Cudowna lampa Alladyna", zwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji oraz bawiliśmy się w Centrum Zabaw w Fikolandzie. Korzystając z zimowej aury zjeżdżaliśmy z pobliskiej górki i spacerowaliśmy nad J. Białym. Na zaproszenie Biblioteki przy ul. Komunalnej byliśmy na ciekawych zajęciach prowadzonych przez p. Józefę Drozdowską.

Przez dwa dni jeździliśmy do tw. Klockolandii, gdzie każdy mógł znaleźć odpowiednią sobie zabawę i rekreację. Starsza grupa była również na Pływalni oraz na łyżwach. W kinie "Iskra" obejrzeliśmy film "Cudowny chłopak" oraz bajkę "Coco". Mimo braku śniegu, odwiedziliśmy Stadninę Koni w Żarnowie, gdzie przejechaliśmy się bryczką po lesie i świetnie bawiliśmy się przy ognisku. Na zakończenie ferii po wspólnych wyjazdach, konkursach i turniejach sportowych na dzieci czekała słodka niespodzianka w jednej z miejscowych restauracji.

 

   

Konkurs recytatorski: Zaczarowane wiersze Agnieszki Frączek

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO

KARTA ZGŁOSZENIA


Skromna gromadka Cordisowa zwraca się do Państwa o wsparcie naszych działań poprzez przekazanie 1%podatku. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową i obszarem naszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży z dzielnicy Lipowiec. Za wszelkie przejawy życzliwości serdecznie dziękujemy.
Wystarczy wpisać w rozliczeniu rocznym w zakładce "Wniosek o przekazanie 1%podatku należnego na rzecz OPP"  nr KRS: 0000037063



WSZELKIEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA  Z RĄK BOŻEJ DZIECINY WSZYSTKIM SYMPATYKOM, PRZYJACIOŁOM, DARCZYŃCOM, RODZICOM I NASZYM KOCHANYM PODOPIECZNYM

ŻYCZY ZARZĄD I PRACOWNICY DOMU SERC

 

 

Wakacje 2017


Wakacje z Domem Serc w Oratorium Cordis minęły pod hasłem „Na sportowo, na wesoło-przecież wakacje są wokoło” dzięki współfinansowaniu Urzędu Miasta w Augustowie Cordisowe dzieciaki miały wiele atrakcji i wyjazdów. Rejs statkiem Jaćwież, pływanie rowerami wodnymi, kąpiele i plażowanie nad Neckiem, podziwianie przyrody z gondoli w Studzienicach- to niezwykle piękne obcowanie z przyrodą, sprawiło dzieciakom wiele pozytywnych wrażeń. Dzięki bezpłatnym przejazdom komunikacją miejską dzieci mogły korzystać z atrakcji odbywających się w centrum Augustowa m. in. takich jak ,,Go!Teatr” oraz placów rekreacyjnych. Gdy padał deszcz nie brakowało twórczych pomysłów na zabawę w budynku Domu Serc, gdzie organizowane były zajęcia muzyczne, plastyczne, teatralne i filmowe. W ramach muzycznych dni Drozdowo-Łomża nie zabrakło corocznego koncertu, tym razem w wykonaniu rodziny Lewandowskich, zdaniem wielu obecnych , niezwykle uroczego i zaskakującego występu czwórki wykonawców. W lipcu podczas Wakacji z Bogiem w Domu Cordis zgromadziło się 60 osób, uczestników, wolontariuszy, animatorów, by podczas 9 wspólnych dni przeżywać niezapomniane chwile, nawiązywać nowe relacje, wychwalać Boga pieśni ą, swoją postawą i realizować każdy dzień kolonii na podstawie ośmiu błogosławieństw. Nie zabrakło modlitwy, ale też wspólnej zabawy, dyskotek, ognisk, wycieczek i wyjścia do Studzienicznej.
W Oratorium, gdy pogoda dopisywała ,w pełni wykorzystywaliśmy jej uroki na wyjazdy do centrum miasta, gdzie degustowaliśmy nowe smaki lodów, nie zabrakło spacerów, zabaw ruchowych i odpoczynków na plaży. W czasie wakacji pełniony był dyżur psychologa, podczas którego dzieci chętnie uczestniczyły w grupowych zajęciach, jak również w indywidualnych spotkaniach. Dzieciaki spędzały też czas w Centrum Rekreacyjnym „Kaktusik”, wycieczkach rowerowych i leśnych wędrówkach na Szlaku Orła Białego. Duże wrażenie zrobiło na dzieciach zwiedzanie Centrum Naukowo Technologicznego w Suwałkach, gdzie mogły zapoznać się z tajnikami medycyny i i nauczyć się, jak prawidłowo wzywać pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Cordisiaki przeszły też kurs udzielania pierwszej pomocy zorganizowany przez Grupę Ratowniczą „Nadzieja”z Łomży. Odwiedziliśmy też gospodarstwo w Wiżajnach, miejsce gdzie wytwarza się sery, dzieci mogły samodzielnie zrobić ser, ubić masło i posmakować tychże smakołyków. Niewątpliwie największą z atrakcji okazała się wycieczka do Trójmiasta. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem, nadmorskie atrakcje, kąpiele w Bałtyku, Molo w Sopocie, Westerplatte i wiele innych atrakcji czekało na dzieciaki. Wyjazd z dala od domu dla wielu był ogromnym przeżyciem, na szczęście i pogoda, i dobre humory dopisywały podczas tego trzydniowego pobytu w Trójmieście.
Pełni optymizmu i pozytywnej energii wracamy do szkolnych ławek, wakacje za rok!
 

 


20.05.2017r. nasza placówka uczestniczyła w ważnej uroczystości -obchodach 460-lecia Augustowa.

Nie zabrakło prezentacji tanecznej grupy "Cordis" oraz występu teatralnego, podczas którego zawitał do nas sam król Zygmunt II August z Barbarą Radziwiłłówną. Zachwycając się zmieniającym się Augustowem skosztował specjałów naszej regionalnej kuchni, dowiedział się o rozwoju naszego miasta w każdej dziedzinie oraz ucieszył oko i duszę prezentacją baletu w wykonaniu Cordisowych tancerek: Darii Gleba, Zuzanny Węglarz, Sylwii Kulbackiej, Nikoli Klekotko, Anastazji Gajdzińskiej. Równie świetnie zaprezentowali się na scenie: Antoni Harasimowicz, Adrian Lachowski, Kamila Milczarska, Weronika Grabowska, Krzysztof Łukawski. Gratulujemy !!!


Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei oraz miłości, Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzy Fundacja Cordis.


REALIZACJA PROGRAMU Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebujących Podprogram 2016

Fundacja Cordis realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2016 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym. Program ten ma na celu wspieranie osób i rodzin poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie posiłków, a także włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących, poprzez udział w działaniach towarzyszących takich jak: warsztaty kulinarne i warsztaty przeciwdziałaniu marnowania żywności.


REALIZACJA PROJEKTU Rozwijam swoje umiejętności…Wsparcie działań podopiecznych Fundacji Cordis


Od 15.03.2017 do 05.06.2017 Fundacja Cordis realizuje projekt z Urzędu Miasta Augustów ‘’Rozwijam swoje umiejętności…Wsparcie działań podopiecznych Fundacji Cordis” .Celem projektu jest zorganizowanie działań profilaktycznych ,artystyczno-muzycznych, warsztatów kulinarnych oraz zajęć z języka angielskiego (prowadzonych przez wolontariusza). Celem rozwijania kompetencji społecznych oraz ukazywania sposobów spędzania wolnego czasu twórczo, kulturalnie oraz aktywizująco dla dzieci uczęszczających do placówki wsparcia dziennego.
Wprowadzony został dyżur psychologa w każdą sobotę ,w godz.9.00-14.00.


17.02.2017.

Po raz siódmy w Domu Serc miały miejsce zmagania recytatorskie. Cykliczny konkurs międzyświetlicowy corocznie gromadzi dzieci z augustowskich placówek wsparcia dziennego. Ma na celu przybliżenie dzieciom poezji dziecięcej, rozwija zdolności recytatorskie oraz uczy rywalizacji w przyjemnej atmosferze.W ciągu siedmiu lat brane były na warsztat utwory takich poetów jak: Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Ewa Chotomska, Dorota Gellner. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Świat radosnego dziecka według Ludwika Jerzego Kerna”. Wzięło w nim udział 13 uczestników w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii dzieci przedszkolnych I miejsce zajęła Dominika Gleba za wiersz „Wąsy”. W kategorii kolejnej 8-9 lat zwyciężyli: Daria Gleba za wiersz „Pchła i psy” oraz Krzysztof Łukawski wiersz „Pierwszy”.W kategorii wiekowej 12-14 lat pierwsze miejsca powędrowały do: Weroniki Grabowskiej „Proszę przyjąć do wiadomości” i Kamili Milczarskiej „O rodzicach”.
Specjalne wyróżnienie za pomysłowy strój otrzymała Nikola Klekotko za wiersz „U fotografa”. Przyjemność oceniania dzieci przypadła p. Józefie Drozdowskiej, ks. Prałatowi Marianowi Miklaszewskiemu oraz p. Michałowi Kotarskiemu z Urzędu Miasta w Augustowie.
Serdeczne podziękowania organizatorom konkursu oraz fundatorom nagród.

17.01.2017.

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO


14.01.2017.

Na zaproszenie ks. Prałata Mariana Szewczyka 06.01.17 r. gościliśmy w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie i tam prezentowaliśmy Jasełka.
Oczekując na Orszak Trzech Króli, postanowiliśmy oddać hołd Bożej Dziecinie wspólną modlitwą, tańcem i śpiewem. Wcześniej w przerwie szkolnej, tuż po Bożym Narodzeniu z Jasełkami wyruszyliśmy do Przedszkola nr 3 na ul. Tytoniowej w Augustowie.
Niewielki fragment występu zamieszczamy w filmiku.



4.01.2017.

W ramach realizacji Programu "Żółty talerz"w msc grudniu korzystając ze sprzyjającej aury zorganizowaliśmy ognisko integracyjne dla dzieci i wolontariuszy. Z zakupionych oraz otrzymanych produktów przygotowano 80 posiłków ciepłych i 90 posiłków zimnych.
Dużą aktywnością wykazali się wolontariusze, którzy zorganizowali dzieciom konkurencje sportowe na świeżym powietrzu. Oprócz tego z zakupionych artykułów oraz otrzymanych artykułów z BŻ odbywały się trzy razy w tygodniu warsztaty kulinarne, podczas których dzieci pod opieką wychowawców pomagały w przygotowaniu obiadu( w okresie 27-30 grudnia) oraz podwieczorków w ciągu całego miesiąca.
Podsumowaniem działań tego miesiąca była konkurencja między grupami na przygotowanie "budowli"z owoców.


21.12.2016.

W ramach projektu „W Cordisie bawię się, uczę i wychowuję…” w 2016 roku podopieczni Fundacji biorą udział w szeregu działań organizowanych w Oratorium.
Dzieci po zajęciach szkolnych , także w wolne soboty pod opieką wykwalifikowanej kadry kreatywnie spędzają swój wolny czas, odrabiają lekcje oraz biorą udział w kącikach zainteresowań. Na początku roku zostały zakupione artykuły plastyczne, dekoracyjne, sportowe w celu doposażenia placówki oraz produkty spożywcze, które służą do warsztatów kulinarnych, podczas których powstają wspaniałe desery, ciasta, wypieki oraz podwieczorki. Podczas zajęć dzieci uczą się także podstawowych prac domowych, zmywania oraz gospodarowania artykułami spożywczymi oraz omawiają zasady zdrowego odżywiania.
Podopieczni chętnie uczestniczą w zajęciach muzycznych, podczas których doskonalą swoje umiejętności wokalne, rytmiczne, a także zapoznają się z różnymi instrumentami. Poznaną wiedzą prezentują wszystkim podczas różnych uroczystości w Oratorium, chociażby Dnia Babci, Dnia Kobiet, Wielkanocy, Dnia Rodziny, Dnia Mamy, podczas Wieczorku Zadumy, Jasełek oraz przy spotkaniach z rodzinami.
Raz w tygodniu dzieci z wielkim zainteresowaniem biorą udział w zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez wolontariusza. Zauważyliśmy, że dzieci chętniej uczą się języka angielskiego i uzyskują o wiele lepsze stopnie z tego przedmiotu.
Przez cały rok dzieci korzystają z Pływalni Miejskiej. W okresie wakacyjnym dzieci brały udział w półkoloniach letnich, gdzie realizowana była „Wakacyjna przygoda w Cordisie”. Odbyły się też Wakacje z Panem Bogiem według programu profilaktycznego na podstawie bajki „Kraina Lodu”. Nie zabrakło wspólnej zabawy, radości, modlitwy, zawiązały się nowe znajomości, przyjaźnie z dziećmi z Litwy, Działdowa, Augustowa oraz licznych animatorów z całej Polski. Uczestnicy WzB wyjechali do Puszczykówki- Wioska Indiańska, zwiedzali nasz najbliższy region oraz brali udział w Diecezjalnych Obchodach światowych Dni Młodzieży w Ełku.

Realizacja zajęć z profilaktyki w roku 2016:

Styczeń –Przemoc, jak się przed nią bronić?
Luty –
Alkohol szkodzi zdrowiu
Marzec –
Nie zaśmiecaj Ziemi-ochrona środowiska naturalnego
Kwiecień –
Wolontariat-misje- Peru
Maj –
Telewizja i internet- zagrożenia
Czerwiec –
Palenie szkodzi zdrowiu
Lipiec –
Bezpieczeństwo w czasie wakacji
Sierpień –
Wiele potrafię, wiele mogę-wzmacnianie poczucia własnej wartości
Wrzesień –
Stop agresji i przemocy
Październik –
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Listopad –
Żyję zdrowo, jem kolorowo
Grudzień -
Święta Bożego Narodzenia

 
 

21.12.2016.

Dnia 21 grudnia 2016 r. w Domu Serc odbyło się spotkanie wigilijne. Wśród zaproszonych były rodziny naszych podopiecznych, przyjaciele Oratorium, sponsorzy, przedstawiciele władz miejskich, pracownicy MOPS, pod przewodnictwem duchowym ks. Prałata Mariana Miklaszewskiego i ks. Prałata Mariana Szewczyka. Jak co roku dzieci z grupy teatralnej "Cordis" przedstawiły Jasełka, nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, życzeń i wigilijnego karpia na stole.

   


20.12.2016.

WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM FUNDACJI CORDIS RADOSNYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚCIA I POWODZENIA W 2017 ROKU

SKŁADAJĄ CORDISIACY



21.12.2016.

    Fundacja Cordis realizuje z Organizacją Partnerską Bankiem Żywności w Suwałkach Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Otrzymane produkty przeznaczone są do przygotowywania posiłków dla grupy 14 dzieci zakwalifikowanych do programu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie. Z otrzymanych w tym roku produktów powstawały zdrowe, pełnowartościowe posiłki gorące, a także część z produktów przeznaczaliśmy na warsztaty kulinarne, gdzie zadaniem uczestników było przygotowanie podwieczorku dla grupy dzieci. W czasie realizacji Programu podnosiliśmy wiedzę i umiejętności na temat znaczenia prawidłowego żywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności. Dzięki wsparciu wolontariuszy przeprowadziliśmy 30 spotkań w formie pogadanek, warsztatów, zajęć plastycznych dotyczących prawidłowego żywienia. Odbyło się w każdym miesiącu po 10 zajęć praktycznych, podczas których dzieci wraz z opiekunami samodzielnie przygotowywały różne zdrowe dania i przekąski oraz desery. Dzięki programowi w dużej mierze przyczyniamy się do zarówno bezpośredniego dożywiania dzieci pełnowartościowymi produktami, jak również do pogłębiania wiedzy na temat racjonalnego żywienia.


7.12.2016.  

   W ramach realizacji programu "Zółty talerz" w msc listopadzie odbyły się 4 spotkania dotyczące zdrowego odżywiania. Przygotowano również 80 ciepłych posiłków oraz 100zimnych, w postaci kanapek i przekąsek. Działaniom dzieci , chętnie biorących udział w projekcie towarzyszył wolontariusz, który opracował na zakończenie msc wraz z dziećmi piramidę zdrowego odżywiania.


10.11.2016.

   Od września 2016 do 31 sierpnia 2017 Fundacja uczestniczy w projekcie  "Sojusz-Pełny Talerz", który jest częścią Programu "Żółty Talerz". Celem projektu  jest uruchamianie lub wzmacnianie zaangażowania społeczności lokalnych w celu zapewnienia pełnowartościowych posiłków dla dzieci na terenie świetlicy środowiskowej prowadzącej dożywianie dzieci w czasie roku szkolonego oraz aktywizacja zawodowa rodziców, w tym szczególnie kobiet.

   "Żółty Talerz" to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi: Caritas, TPD, PCK, Bankami Żywności oraz SOS Wioskami Dziecięcymi.

   Program "Żółty Talerz" ma przynieść konkretne efekty: zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość i intensywność żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i zapewnić wiedzę pomocną w prawidłowym żywieniu najmłodszych.

   "Żółty Talerz" to łącznie 4 mln zł na żywienie dzieci w Polsce, co ma zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

    Partnerem Programu na terenie województwa podlaskiego jest Bank Żywności Suwałki - Białystok.


30.08.2016.Podsumowanie wakacji

 Tegoroczne wakacje  w Oratorium Fundacji Cordis jak co roku upłynęły z wieloma atrakcjami w tle, a rozpoczął je na początku lipca Koncert Młodych Talentów w ramach Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża.

  Dzięki pozyskaniu dofinansowania Gminy Miasta Augustów nasi podopieczni w okresie letnim mieli możliwość spędzenia wolnego czasu bez wszelkiego rodzaju uzależnień pod okiem wykwalifikowanej kadry. Oprócz codziennych zajęć, m.in. sportowych, rekreacyjnych, plastycznych, czytelniczych, kreatywnych zabaw oraz realizacji programu profilaktycznego, które zapewnia Oratorium swoim podopiecznym, dzieci mogły podziwiać piękno naszej augustowskiej przyrody płynąc statkiem ''Jaćwież" i rejsami gondolą w Studzienicznej, gdzie brały udział w Mszach Św.

  Wyjścia na lody ,do kina, korzystanie z miejskiego placu zabaw i plaży to tylko niektóre z propozycji letniego wypoczynku. Wielką atrakcją okazał się 2-dniowy wyjazd do Warszawy. Dzieci poznały stolicę naszego kraju, odwiedziły Pomnik Syreny na Rynku Starego Miasta, zobaczyły Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Zwiedziły Centrum Nauki Kopernik i odwiedziły warszawskie ZOO.

  Kolejna wycieczka w miesiącu sierpniu  to wyjazd pociągiem  do Suwałk i zabawa w Kinder Planecie i Fikolandzie .

  Podsumowaniem tak intensywnych wakacji był konkurs plastyczny zakończony ogniskiem i modlitwą.

  Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do radości w sercach naszych podopiecznych.

   











4.06.2016.Piękna pogoda towarzyszyła obchodom Dnia Rodziny  w Domu Serc.

Licznie przybyły mamy, tatusiowie, babcie i dziadkowie oraz rodzeństwo naszych podopiecznych. Na gości czekały zabawy, występy, loterie i pokaz wyrobów cukierniczych. Rodzinny piknik zakończył się ogniskiem.

   


 

Dnia 29 maja 2016 w Augustowie odbył się  II MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY.

Marsz rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Wśród półtora tysiąca osób, byliśmy też i my. Dumnie reprezentowaliśmy nasze rodziny i Oratorium. Uczestnicy w ten sposób dali świadectwo przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Po marszu rozpoczął się piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci. Śmieszne fryzury, malowanie twarzy, tory przeszkód,  bańki mydlane, trampoliny , zjeżdżalnie i fotobudki miały wielu fanów. Grupa Cordis z Oratorium miała swój udział w strefie kulturalnej, podziwiać można było jej występy jak i rękodzieło stworzone w Domu Serc przez dzieci i wolontariuszy.

 

     
 




Dnia 19.02.2016 w Fundacji Cordis miał miejsce konkurs recytatorski dla podopiecznych świetlic środowiskowych działających w naszym mieście.

   Wiersze Tuwima, znane wszystkim szczególnie z dzieciństwa, jak chociażby "Murzynek Bambo","Lokomotywa", "Rzepka" itd..., cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem w konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy podzieleni zostali na dwie kategorie. Niezwykle barwnym prezentacjom, ciekawym rekwizytom i postaciom przyglądała się bacznie zgromadzona publiczność i komisja w składzie: ks. Prałat Marian Miklaszewski, p. Józefa Drozdowska oraz p. Barbara Cituk.  

   Po krótkiej prezentacji Juliana Tuwima -podopieczni Cordisu przywitali przybyłych gości nowatorskim występem wiersza" Okulary".   

   Podczas konkursu widać było zaangażowanie opiekunów poszczególnych uczestników, którzy do każdego występu przygotowali odpowiednio swoich podopiecznych. Słowa podziękowania kieruję w stronę p. Anny Marii Żylińskiej z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, p. Jolancie Ławrynowicz "Nasza Ostoja", p. Annie Gajdzińskiej z Fundacji Cordis oraz p. Edycie Mańko-Sękałowskiej z Katolickiego Towarzystwa Służby Dzieciom. Nagrody powędrowały do: w kategorii dzieci kl. I-III komisja zgodnie I miejsce przyznała Zuzannie Węglarz "Zosia Samosia", II msc Anastazji Gajdzińskiej "Spóźniony słowik" i msc III Aleksandra Puczyłowska "Abecadło". Wyróżnienie przyznano dla  Niny Tkaczow "Zosia Samosia", dla Darii Gleby"Okulary" oraz Krzysia Łukawskiego "Słoń Trąbalski".

   Natomiast w kategorii kl. IV-VI  na I miejsce zasłużyła Weronika Grabowska " O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", II msc Oliwia Klekotko "W aeroplanie", oraz dwa III msc : Wasiulewska Otylia "Rycerz Krzykalski" oraz Kamila Milczarska "Ptasie radio".  

   Laureaci i wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. P.Józefa Drozdowska podziękowała  za występy i za kontynuowanie tej pięknej tradycji, już po raz szósty bowiem podopieczni świetlic zgromadzili się w Fundacji Cordis w zmaganiach recytatorskich.  

   Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ciepłej herbatce i słodkościach z planami konkursu na przyszły rok. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród p. Kondrackim oraz p. Mieczysławowi Sobolewskiemu.

oprac. Iwona Łukawska

 



następne aktualności