Aktualności

Konkurs recytatorski 2019

W tym roku Dom Serc oglosil konkurs recytatorski pt „ Zwierzogrod” , w którym wzięło udział 13 uczestników z Fundacji Cordis. Jury w składzie:
P. Anna Maria Haberthuer, Ks. Pralat Marian Miiklaszewski P. Józefa Drozdowska oraz P. Magdalena Kotwica. z wielką uwaga wysłuchało wybranych wierszy.

Klasa I:
I miejsce zdobyla Wiktoria Milczarska „ Kwoka”
II miejsce Maja Grabowska „ Do zblakanego pieska”,
III miejsce Karol Lukawski „ Malpie figle”.


Klasa V - VIII:
I miejsce Sylwia Kulbacka „ Spozniony Slowik”,
II miejsce Krzysztof Lukawski „ Małpa w kąpieli”oraz Kamila Milczarska „Ptasie radio”,
III miejsce Weronika Grabowska” Ballada o szczesciu”,

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkości i drobne upominki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom


   

 

Ferie w Cordisie

W ramach realizowanego zadania publicznego: Ferie w Cordisie współfinansowanego z Urzędem Miasta Augustów został zorganizowany jeden wyjazd do Druskiennik, w którym wzięło udział 16 dzieci, dwóch opiekunów oraz dwóch wolontariuszy. Uczestnicy aktywnie spędzili czas korzystając z atrakcji wodnych oraz zwiedzili miasto.
Zostało zorganizowane jedno spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka dla około 30 osób.
W czasie ferii odbyły się 4 spotkania profilaktyczne dotyczące zdrowego odżywiania i zasad higieny osobistej. Pogadanki oraz zajęcia warsztatowe odnośnie profilaktyki zostały przeprowadzone przez opiekuna ze wsparciem wolontariuszy.
Odbyło się 10 spotkań z psychologiem, podczas których objęliśmy pomocą dzieci, które mają problemy emocjonalne i wymagają pomocy specjalistycznej.
W każdym dniu zajęć będą miały miejsce spotkania plastyczne, muzyczne, kulinarne, sportowe, razem 50 zajęć. Korzystaliśmy z uroków zimy, spędzając dużo czasu na swieżym powietrzu. Odbyły się także zaplanowane dwa wyjazdy do kina na film „Asterix i Obelix” oraz „Lego 2”.
Jak co roku byliśmy pięknie goszczeni w Bibliotece przy ul. Komunalnej, gdzie uczestniczyliśmy w dwóch spotkaniach poświęconym starym lampom oraz psom, które prowadziła p. Józefa Drozdowska.
Na zakończenie okresu wolnego od zajęć szkolnych odbyło się podsumowanie ferii wraz z wykonaniem prac plastycznych, konkurs Mama talent dla wszystkich podopiecznych oraz wyjazd do Pizzerii w mieście.

 

   

 

 

 

WAKACJE 2018

W tym roku wakacje Cordisiacy spędzili głównie korzystając z przepięknej pogody na augustowskich plażach oraz wyjazdach do miasta. Wspólna zabawa, zabawy ruchowe, gry stolikowe, zajęcia plastyczno-techniczne, sportowe oraz przepyszne dania obiadowe oraz deserki królowały podczas tegorocznych wakacji.
Nie zabrakło wyjazdów do Sanktuarium w Studzienicznej na wspólną modlitwę, ognisko oraz gondolę. Płynęliśmy też statkiem w rejsie ze Studzienicznej do Augustowa. W miesiącu sierpniu korzystaliśmy z rowerów wodnych oraz z radością obejrzeliśmy film w kinie „Krzysiu, gdzie jesteś”? Nasi podopieczni brali też udział w Wakacjach z Panem Bogiem, podczas których realizowany był program wychowawczo- profilaktyczny ”Miłość-niemożliwe nie istnieje”. Poprzez dziewięciodniowy pobyt w Fundacji oraz radosną i pouczającą zabawę, spotkania w grupach, wyjścia, dyskoteki, atrakcje wodne nad Neckiem dzieci miały możliwość zintegrować się z młodzieżą z Litwy oraz uczestnikami z naszego najbliższego regionu. Świetnie bawili się też w Wiosce Indiańskiej w Puszczykówce, w Parku Dinozaurów w Jurowcach oraz zwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie.
 

 

 

Konkurs recytatorski

W tym roku twórczość Agnieszki Frączek była omawiana podczas konkursu recytatorskiego, w którym wzięło udział 9 uczestników z Fundacji oraz 3 z "Naszej Ostoi". Jury w składzie: p. Anna Maria Haberthuer, p. Józefa Drozdowska oraz p. Dorota Dzieniszewska z wielką uwaga wysłuchało wybranych wierszy.
I miejsce zdobyła Daria Gleba za wiersz"Całuski i buziaczki" , II miejsce Krzyś Łukawski "Boćkosław Żebrak" oraz Otylia Wasiulewska "Herbatka", III msc przypadło Adrianowi Lachowskiemu "A mój tata". Natomiast wyróżnienie otrzymała Zuzanna Węglarz " Śliwka w kłopocie". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkości i drobne upominki.

 

   

27.02.2018r. gościliśmy w Domu Serc J. E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura

Dnia 27.02.2018r. gościliśmy w Domu Serc J. E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura w ramach wizytacji kanonicznej w naszej Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie. Podopieczni Oratorium oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przygotowali przedstawienie o św. Stanisławie Kostce-patronie tego roku. Po wspólnych rozmowach oraz modlitwie Ks. Biskup podziękował za ciepłe przyjęcie oraz życzył młodzieży radości i odwagi w pokonywaniu trudności dnia codziennego.


"Cordisowe zimowisko".

Tegoroczne ferie spędziliśmy realizując projekt we współpracy z Urzędem Miasta Augustów pod nazwą "Cordisowe zimowisko". W projekcie wzięło udział 27 dzieci w wieku 7-16lat.Rozpoczęliśmy je tradycyjnie zapraszając kochane babcie i dziadków na wspólny poczęstunek i przedstawienie oraz goszcząc w naszych progach księdza Proboszcza z naszej Parafii. Każdego dnia ferii dzieci miały zapewniony gorący posiłek, opiekę pedagoga, pomoc dyżurującego psychologa oraz szereg zajęć sportowych, kulinarnych oraz plastycznych. Największą atrakcją okazał sie wyjazd  do Białegostoku, gdzie obejrzeliśmy spektakl "Cudowna lampa Alladyna", zwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji oraz bawiliśmy się w Centrum Zabaw w Fikolandzie. Korzystając z zimowej aury zjeżdżaliśmy z pobliskiej górki i spacerowaliśmy nad J. Białym. Na zaproszenie Biblioteki przy ul. Komunalnej byliśmy na ciekawych zajęciach prowadzonych przez p. Józefę Drozdowską.

Przez dwa dni jeździliśmy do tw. Klockolandii, gdzie każdy mógł znaleźć odpowiednią sobie zabawę i rekreację. Starsza grupa była również na Pływalni oraz na łyżwach. W kinie "Iskra" obejrzeliśmy film "Cudowny chłopak" oraz bajkę "Coco". Mimo braku śniegu, odwiedziliśmy Stadninę Koni w Żarnowie, gdzie przejechaliśmy się bryczką po lesie i świetnie bawiliśmy się przy ognisku. Na zakończenie ferii po wspólnych wyjazdach, konkursach i turniejach sportowych na dzieci czekała słodka niespodzianka w jednej z miejscowych restauracji.

 

   

Konkurs recytatorski: Zaczarowane wiersze Agnieszki Frączek

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO

KARTA ZGŁOSZENIA


Skromna gromadka Cordisowa zwraca się do Państwa o wsparcie naszych działań poprzez przekazanie 1%podatku. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową i obszarem naszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży z dzielnicy Lipowiec. Za wszelkie przejawy życzliwości serdecznie dziękujemy.
Wystarczy wpisać w rozliczeniu rocznym w zakładce "Wniosek o przekazanie 1%podatku należnego na rzecz OPP"  nr KRS: 0000037063 

WSZELKIEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA  Z RĄK BOŻEJ DZIECINY WSZYSTKIM SYMPATYKOM, PRZYJACIOŁOM, DARCZYŃCOM, RODZICOM I NASZYM KOCHANYM PODOPIECZNYM

ŻYCZY ZARZĄD I PRACOWNICY DOMU SERC

 

 

Wakacje 2017


Wakacje z Domem Serc w Oratorium Cordis minęły pod hasłem „Na sportowo, na wesoło-przecież wakacje są wokoło” dzięki współfinansowaniu Urzędu Miasta w Augustowie Cordisowe dzieciaki miały wiele atrakcji i wyjazdów. Rejs statkiem Jaćwież, pływanie rowerami wodnymi, kąpiele i plażowanie nad Neckiem, podziwianie przyrody z gondoli w Studzienicach- to niezwykle piękne obcowanie z przyrodą, sprawiło dzieciakom wiele pozytywnych wrażeń. Dzięki bezpłatnym przejazdom komunikacją miejską dzieci mogły korzystać z atrakcji odbywających się w centrum Augustowa m. in. takich jak ,,Go!Teatr” oraz placów rekreacyjnych. Gdy padał deszcz nie brakowało twórczych pomysłów na zabawę w budynku Domu Serc, gdzie organizowane były zajęcia muzyczne, plastyczne, teatralne i filmowe. W ramach muzycznych dni Drozdowo-Łomża nie zabrakło corocznego koncertu, tym razem w wykonaniu rodziny Lewandowskich, zdaniem wielu obecnych , niezwykle uroczego i zaskakującego występu czwórki wykonawców. W lipcu podczas Wakacji z Bogiem w Domu Cordis zgromadziło się 60 osób, uczestników, wolontariuszy, animatorów, by podczas 9 wspólnych dni przeżywać niezapomniane chwile, nawiązywać nowe relacje, wychwalać Boga pieśni ą, swoją postawą i realizować każdy dzień kolonii na podstawie ośmiu błogosławieństw. Nie zabrakło modlitwy, ale też wspólnej zabawy, dyskotek, ognisk, wycieczek i wyjścia do Studzienicznej.
W Oratorium, gdy pogoda dopisywała ,w pełni wykorzystywaliśmy jej uroki na wyjazdy do centrum miasta, gdzie degustowaliśmy nowe smaki lodów, nie zabrakło spacerów, zabaw ruchowych i odpoczynków na plaży. W czasie wakacji pełniony był dyżur psychologa, podczas którego dzieci chętnie uczestniczyły w grupowych zajęciach, jak również w indywidualnych spotkaniach. Dzieciaki spędzały też czas w Centrum Rekreacyjnym „Kaktusik”, wycieczkach rowerowych i leśnych wędrówkach na Szlaku Orła Białego. Duże wrażenie zrobiło na dzieciach zwiedzanie Centrum Naukowo Technologicznego w Suwałkach, gdzie mogły zapoznać się z tajnikami medycyny i i nauczyć się, jak prawidłowo wzywać pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Cordisiaki przeszły też kurs udzielania pierwszej pomocy zorganizowany przez Grupę Ratowniczą „Nadzieja”z Łomży. Odwiedziliśmy też gospodarstwo w Wiżajnach, miejsce gdzie wytwarza się sery, dzieci mogły samodzielnie zrobić ser, ubić masło i posmakować tychże smakołyków. Niewątpliwie największą z atrakcji okazała się wycieczka do Trójmiasta. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem, nadmorskie atrakcje, kąpiele w Bałtyku, Molo w Sopocie, Westerplatte i wiele innych atrakcji czekało na dzieciaki. Wyjazd z dala od domu dla wielu był ogromnym przeżyciem, na szczęście i pogoda, i dobre humory dopisywały podczas tego trzydniowego pobytu w Trójmieście.
Pełni optymizmu i pozytywnej energii wracamy do szkolnych ławek, wakacje za rok!
 

 

 


 

20.05.2017r. nasza placówka uczestniczyła w ważnej uroczystości -obchodach 460-lecia Augustowa.

Nie zabrakło prezentacji tanecznej grupy "Cordis" oraz występu teatralnego, podczas którego zawitał do nas sam król Zygmunt II August z Barbarą Radziwiłłówną. Zachwycając się zmieniającym się Augustowem skosztował specjałów naszej regionalnej kuchni, dowiedział się o rozwoju naszego miasta w każdej dziedzinie oraz ucieszył oko i duszę prezentacją baletu w wykonaniu Cordisowych tancerek: Darii Gleba, Zuzanny Węglarz, Sylwii Kulbackiej, Nikoli Klekotko, Anastazji Gajdzińskiej. Równie świetnie zaprezentowali się na scenie: Antoni Harasimowicz, Adrian Lachowski, Kamila Milczarska, Weronika Grabowska, Krzysztof Łukawski. Gratulujemy !!!


Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei oraz miłości, Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzy Fundacja Cordis.

 


REALIZACJA PROGRAMU Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebujących Podprogram 2016

Fundacja Cordis realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2016 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym. Program ten ma na celu wspieranie osób i rodzin poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie posiłków, a także włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących, poprzez udział w działaniach towarzyszących takich jak: warsztaty kulinarne i warsztaty przeciwdziałaniu marnowania żywności.


REALIZACJA PROJEKTU Rozwijam swoje umiejętności…Wsparcie działań podopiecznych Fundacji Cordis


Od 15.03.2017 do 05.06.2017 Fundacja Cordis realizuje projekt z Urzędu Miasta Augustów ‘’Rozwijam swoje umiejętności…Wsparcie działań podopiecznych Fundacji Cordis” .Celem projektu jest zorganizowanie działań profilaktycznych ,artystyczno-muzycznych, warsztatów kulinarnych oraz zajęć z języka angielskiego (prowadzonych przez wolontariusza). Celem rozwijania kompetencji społecznych oraz ukazywania sposobów spędzania wolnego czasu twórczo, kulturalnie oraz aktywizująco dla dzieci uczęszczających do placówki wsparcia dziennego.
Wprowadzony został dyżur psychologa w każdą sobotę ,w godz.9.00-14.00.
 


17.02.2017.

Po raz siódmy w Domu Serc miały miejsce zmagania recytatorskie. Cykliczny konkurs międzyświetlicowy corocznie gromadzi dzieci z augustowskich placówek wsparcia dziennego. Ma na celu przybliżenie dzieciom poezji dziecięcej, rozwija zdolności recytatorskie oraz uczy rywalizacji w przyjemnej atmosferze.W ciągu siedmiu lat brane były na warsztat utwory takich poetów jak: Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Ewa Chotomska, Dorota Gellner. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Świat radosnego dziecka według Ludwika Jerzego Kerna”. Wzięło w nim udział 13 uczestników w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii dzieci przedszkolnych I miejsce zajęła Dominika Gleba za wiersz „Wąsy”. W kategorii kolejnej 8-9 lat zwyciężyli: Daria Gleba za wiersz „Pchła i psy” oraz Krzysztof Łukawski wiersz „Pierwszy”.W kategorii wiekowej 12-14 lat pierwsze miejsca powędrowały do: Weroniki Grabowskiej „Proszę przyjąć do wiadomości” i Kamili Milczarskiej „O rodzicach”.
Specjalne wyróżnienie za pomysłowy strój otrzymała Nikola Klekotko za wiersz „U fotografa”. Przyjemność oceniania dzieci przypadła p. Józefie Drozdowskiej, ks. Prałatowi Marianowi Miklaszewskiemu oraz p. Michałowi Kotarskiemu z Urzędu Miasta w Augustowie.
Serdeczne podziękowania organizatorom konkursu oraz fundatorom nagród.

17.01.2017.

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO


14.01.2017.

Na zaproszenie ks. Prałata Mariana Szewczyka 06.01.17 r. gościliśmy w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie i tam prezentowaliśmy Jasełka.
Oczekując na Orszak Trzech Króli, postanowiliśmy oddać hołd Bożej Dziecinie wspólną modlitwą, tańcem i śpiewem. Wcześniej w przerwie szkolnej, tuż po Bożym Narodzeniu z Jasełkami wyruszyliśmy do Przedszkola nr 3 na ul. Tytoniowej w Augustowie.
Niewielki fragment występu zamieszczamy w filmiku.4.01.2017.

W ramach realizacji Programu "Żółty talerz"w msc grudniu korzystając ze sprzyjającej aury zorganizowaliśmy ognisko integracyjne dla dzieci i wolontariuszy. Z zakupionych oraz otrzymanych produktów przygotowano 80 posiłków ciepłych i 90 posiłków zimnych.
Dużą aktywnością wykazali się wolontariusze, którzy zorganizowali dzieciom konkurencje sportowe na świeżym powietrzu. Oprócz tego z zakupionych artykułów oraz otrzymanych artykułów z BŻ odbywały się trzy razy w tygodniu warsztaty kulinarne, podczas których dzieci pod opieką wychowawców pomagały w przygotowaniu obiadu( w okresie 27-30 grudnia) oraz podwieczorków w ciągu całego miesiąca.
Podsumowaniem działań tego miesiąca była konkurencja między grupami na przygotowanie "budowli"z owoców.


21.12.2016.

W ramach projektu „W Cordisie bawię się, uczę i wychowuję…” w 2016 roku podopieczni Fundacji biorą udział w szeregu działań organizowanych w Oratorium.
Dzieci po zajęciach szkolnych , także w wolne soboty pod opieką wykwalifikowanej kadry kreatywnie spędzają swój wolny czas, odrabiają lekcje oraz biorą udział w kącikach zainteresowań. Na początku roku zostały zakupione artykuły plastyczne, dekoracyjne, sportowe w celu doposażenia placówki oraz produkty spożywcze, które służą do warsztatów kulinarnych, podczas których powstają wspaniałe desery, ciasta, wypieki oraz podwieczorki. Podczas zajęć dzieci uczą się także podstawowych prac domowych, zmywania oraz gospodarowania artykułami spożywczymi oraz omawiają zasady zdrowego odżywiania.
Podopieczni chętnie uczestniczą w zajęciach muzycznych, podczas których doskonalą swoje umiejętności wokalne, rytmiczne, a także zapoznają się z różnymi instrumentami. Poznaną wiedzą prezentują wszystkim podczas różnych uroczystości w Oratorium, chociażby Dnia Babci, Dnia Kobiet, Wielkanocy, Dnia Rodziny, Dnia Mamy, podczas Wieczorku Zadumy, Jasełek oraz przy spotkaniach z rodzinami.
Raz w tygodniu dzieci z wielkim zainteresowaniem biorą udział w zajęciach z języka angielskiego prowadzonych przez wolontariusza. Zauważyliśmy, że dzieci chętniej uczą się języka angielskiego i uzyskują o wiele lepsze stopnie z tego przedmiotu.
Przez cały rok dzieci korzystają z Pływalni Miejskiej. W okresie wakacyjnym dzieci brały udział w półkoloniach letnich, gdzie realizowana była „Wakacyjna przygoda w Cordisie”. Odbyły się też Wakacje z Panem Bogiem według programu profilaktycznego na podstawie bajki „Kraina Lodu”. Nie zabrakło wspólnej zabawy, radości, modlitwy, zawiązały się nowe znajomości, przyjaźnie z dziećmi z Litwy, Działdowa, Augustowa oraz licznych animatorów z całej Polski. Uczestnicy WzB wyjechali do Puszczykówki- Wioska Indiańska, zwiedzali nasz najbliższy region oraz brali udział w Diecezjalnych Obchodach światowych Dni Młodzieży w Ełku.

Realizacja zajęć z profilaktyki w roku 2016:

Styczeń –Przemoc, jak się przed nią bronić?
Luty –
Alkohol szkodzi zdrowiu
Marzec –
Nie zaśmiecaj Ziemi-ochrona środowiska naturalnego
Kwiecień –
Wolontariat-misje- Peru
Maj –
Telewizja i internet- zagrożenia
Czerwiec –
Palenie szkodzi zdrowiu
Lipiec –
Bezpieczeństwo w czasie wakacji
Sierpień –
Wiele potrafię, wiele mogę-wzmacnianie poczucia własnej wartości
Wrzesień –
Stop agresji i przemocy
Październik –
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Listopad –
Żyję zdrowo, jem kolorowo
Grudzień -
Święta Bożego Narodzenia

 
 

21.12.2016.

Dnia 21 grudnia 2016 r. w Domu Serc odbyło się spotkanie wigilijne. Wśród zaproszonych były rodziny naszych podopiecznych, przyjaciele Oratorium, sponsorzy, przedstawiciele władz miejskich, pracownicy MOPS, pod przewodnictwem duchowym ks. Prałata Mariana Miklaszewskiego i ks. Prałata Mariana Szewczyka. Jak co roku dzieci z grupy teatralnej "Cordis" przedstawiły Jasełka, nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, życzeń i wigilijnego karpia na stole.

   


20.12.2016.

WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM FUNDACJI CORDIS RADOSNYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚCIA I POWODZENIA W 2017 ROKU

SKŁADAJĄ CORDISIACY21.12.2016.

    Fundacja Cordis realizuje z Organizacją Partnerską Bankiem Żywności w Suwałkach Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Otrzymane produkty przeznaczone są do przygotowywania posiłków dla grupy 14 dzieci zakwalifikowanych do programu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie. Z otrzymanych w tym roku produktów powstawały zdrowe, pełnowartościowe posiłki gorące, a także część z produktów przeznaczaliśmy na warsztaty kulinarne, gdzie zadaniem uczestników było przygotowanie podwieczorku dla grupy dzieci. W czasie realizacji Programu podnosiliśmy wiedzę i umiejętności na temat znaczenia prawidłowego żywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności. Dzięki wsparciu wolontariuszy przeprowadziliśmy 30 spotkań w formie pogadanek, warsztatów, zajęć plastycznych dotyczących prawidłowego żywienia. Odbyło się w każdym miesiącu po 10 zajęć praktycznych, podczas których dzieci wraz z opiekunami samodzielnie przygotowywały różne zdrowe dania i przekąski oraz desery. Dzięki programowi w dużej mierze przyczyniamy się do zarówno bezpośredniego dożywiania dzieci pełnowartościowymi produktami, jak również do pogłębiania wiedzy na temat racjonalnego żywienia.


7.12.2016.  

   W ramach realizacji programu "Zółty talerz" w msc listopadzie odbyły się 4 spotkania dotyczące zdrowego odżywiania. Przygotowano również 80 ciepłych posiłków oraz 100zimnych, w postaci kanapek i przekąsek. Działaniom dzieci , chętnie biorących udział w projekcie towarzyszył wolontariusz, który opracował na zakończenie msc wraz z dziećmi piramidę zdrowego odżywiania.


10.11.2016.

   Od września 2016 do 31 sierpnia 2017 Fundacja uczestniczy w projekcie  "Sojusz-Pełny Talerz", który jest częścią Programu "Żółty Talerz". Celem projektu  jest uruchamianie lub wzmacnianie zaangażowania społeczności lokalnych w celu zapewnienia pełnowartościowych posiłków dla dzieci na terenie świetlicy środowiskowej prowadzącej dożywianie dzieci w czasie roku szkolonego oraz aktywizacja zawodowa rodziców, w tym szczególnie kobiet.

   "Żółty Talerz" to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi: Caritas, TPD, PCK, Bankami Żywności oraz SOS Wioskami Dziecięcymi.

   Program "Żółty Talerz" ma przynieść konkretne efekty: zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość i intensywność żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i zapewnić wiedzę pomocną w prawidłowym żywieniu najmłodszych.

   "Żółty Talerz" to łącznie 4 mln zł na żywienie dzieci w Polsce, co ma zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

    Partnerem Programu na terenie województwa podlaskiego jest Bank Żywności Suwałki - Białystok.


30.08.2016.Podsumowanie wakacji

 Tegoroczne wakacje  w Oratorium Fundacji Cordis jak co roku upłynęły z wieloma atrakcjami w tle, a rozpoczął je na początku lipca Koncert Młodych Talentów w ramach Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża.

  Dzięki pozyskaniu dofinansowania Gminy Miasta Augustów nasi podopieczni w okresie letnim mieli możliwość spędzenia wolnego czasu bez wszelkiego rodzaju uzależnień pod okiem wykwalifikowanej kadry. Oprócz codziennych zajęć, m.in. sportowych, rekreacyjnych, plastycznych, czytelniczych, kreatywnych zabaw oraz realizacji programu profilaktycznego, które zapewnia Oratorium swoim podopiecznym, dzieci mogły podziwiać piękno naszej augustowskiej przyrody płynąc statkiem ''Jaćwież" i rejsami gondolą w Studzienicznej, gdzie brały udział w Mszach Św.

  Wyjścia na lody ,do kina, korzystanie z miejskiego placu zabaw i plaży to tylko niektóre z propozycji letniego wypoczynku. Wielką atrakcją okazał się 2-dniowy wyjazd do Warszawy. Dzieci poznały stolicę naszego kraju, odwiedziły Pomnik Syreny na Rynku Starego Miasta, zobaczyły Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Zwiedziły Centrum Nauki Kopernik i odwiedziły warszawskie ZOO.

  Kolejna wycieczka w miesiącu sierpniu  to wyjazd pociągiem  do Suwałk i zabawa w Kinder Planecie i Fikolandzie .

  Podsumowaniem tak intensywnych wakacji był konkurs plastyczny zakończony ogniskiem i modlitwą.

  Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do radości w sercach naszych podopiecznych.

   4.06.2016.Piękna pogoda towarzyszyła obchodom Dnia Rodziny  w Domu Serc.

Licznie przybyły mamy, tatusiowie, babcie i dziadkowie oraz rodzeństwo naszych podopiecznych. Na gości czekały zabawy, występy, loterie i pokaz wyrobów cukierniczych. Rodzinny piknik zakończył się ogniskiem.

   


 

Dnia 29 maja 2016 w Augustowie odbył się  II MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY.

Marsz rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Wśród półtora tysiąca osób, byliśmy też i my. Dumnie reprezentowaliśmy nasze rodziny i Oratorium. Uczestnicy w ten sposób dali świadectwo przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Po marszu rozpoczął się piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci. Śmieszne fryzury, malowanie twarzy, tory przeszkód,  bańki mydlane, trampoliny , zjeżdżalnie i fotobudki miały wielu fanów. Grupa Cordis z Oratorium miała swój udział w strefie kulturalnej, podziwiać można było jej występy jak i rękodzieło stworzone w Domu Serc przez dzieci i wolontariuszy.

 

     
 
Dnia 19.02.2016 w Fundacji Cordis miał miejsce konkurs recytatorski dla podopiecznych świetlic środowiskowych działających w naszym mieście.

   Wiersze Tuwima, znane wszystkim szczególnie z dzieciństwa, jak chociażby "Murzynek Bambo","Lokomotywa", "Rzepka" itd..., cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem w konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy podzieleni zostali na dwie kategorie. Niezwykle barwnym prezentacjom, ciekawym rekwizytom i postaciom przyglądała się bacznie zgromadzona publiczność i komisja w składzie: ks. Prałat Marian Miklaszewski, p. Józefa Drozdowska oraz p. Barbara Cituk.  

   Po krótkiej prezentacji Juliana Tuwima -podopieczni Cordisu przywitali przybyłych gości nowatorskim występem wiersza" Okulary".   

   Podczas konkursu widać było zaangażowanie opiekunów poszczególnych uczestników, którzy do każdego występu przygotowali odpowiednio swoich podopiecznych. Słowa podziękowania kieruję w stronę p. Anny Marii Żylińskiej z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, p. Jolancie Ławrynowicz "Nasza Ostoja", p. Annie Gajdzińskiej z Fundacji Cordis oraz p. Edycie Mańko-Sękałowskiej z Katolickiego Towarzystwa Służby Dzieciom. Nagrody powędrowały do: w kategorii dzieci kl. I-III komisja zgodnie I miejsce przyznała Zuzannie Węglarz "Zosia Samosia", II msc Anastazji Gajdzińskiej "Spóźniony słowik" i msc III Aleksandra Puczyłowska "Abecadło". Wyróżnienie przyznano dla  Niny Tkaczow "Zosia Samosia", dla Darii Gleby"Okulary" oraz Krzysia Łukawskiego "Słoń Trąbalski".

   Natomiast w kategorii kl. IV-VI  na I miejsce zasłużyła Weronika Grabowska " O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", II msc Oliwia Klekotko "W aeroplanie", oraz dwa III msc : Wasiulewska Otylia "Rycerz Krzykalski" oraz Kamila Milczarska "Ptasie radio".  

   Laureaci i wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. P.Józefa Drozdowska podziękowała  za występy i za kontynuowanie tej pięknej tradycji, już po raz szósty bowiem podopieczni świetlic zgromadzili się w Fundacji Cordis w zmaganiach recytatorskich.  

   Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ciepłej herbatce i słodkościach z planami konkursu na przyszły rok. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród p. Kondrackim oraz p. Mieczysławowi Sobolewskiemu.

oprac. Iwona Łukawska

 Fundacja Cordis realizuje od msc lutego zadanie, które potrwa do 15.12.2016 pod nazwą: "W Cordisie bawię się, uczę i wychowuję..." dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Augustowie.


Fundacja Cordis od stycznia 2016 realizuje zadania z zakresu dystrybucji art.spożywczych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowanego w Podprogramie 2015 z organizacją partnerską -Bank Żywności Suwałki-Białystok.

Art.spożywcze przeznaczone są do przygotowywania posiłków w formie obiadu i podwieczorka.


Cordisowe Zimowisko

Ferie w Cordisie

Ferie zapewne dla większości dzieci kojarzą się z chwilą odpoczynku, zatrzymania, niekiedy nudą, długimi dniami, które czasem wypełnia zabawa lub oglądanie filmów w telewizji. Nasze dzieci, podopieczni Fundacji Cordis na pewno nie mogą narzekać na nudę lub brak pomysłu na spędzenie tych dwóch tygodni. Zaczęło się hucznie od zabawy w sobotę 30 stycznia. Wystrój sali, kostiumy, gry i zabawy, muzyka, tańce, czyli karnawał w pełni! Dzieci miały okazję kreatywnie przygotować się, by zaskoczyć innych swoim wyjątkowym i niepowtarzalnym strojem - była Myszka Mini, Tygrys, Księżniczki, Ania z Zielonego Wzgórza, Córka Harleyowca i wiele innych postaci.

Pierwszy tydzień  kolejnego tygodnia rozpoczął się odwiedzinami zaprzyjaźnionej świetlicy z Naszej Ostoi. Dzieci zorganizowały wspólną integrację z kołem Klanzy, grę w zbijaka, lepienie bałwanów ze śniegu, bitwę na śnieżki. Można było ogrzać się przy ognisku i upiec wspólnie kiełbaskę.

Popołudnie zakończyliśmy przygotowaniami do wyjazdu na wycieczkę do Suwałk. Być może nie brzmi to wyjątkowo ale atrakcji nie brakowało i humory wszystkim dopisywały. Najpierw wielkie pakowanie, poszukiwania, listy, zapiski, ale w końcu wyruszyliśmy! Dzieci cieszyły się, że spędzą noc poza domem (dla niektórych z nich była to pierwsza taka noc). Nie było czasu do stracenia. Wyruszyliśmy we wtorek na Cordisowe Zimowisko(z dotacji Urzędu Miasta w Augustowie), zaraz po przyjeździe zjedliśmy obiad i pojechaliśmy do Aquaparku – sama przyjemność i czyste szaleństwo! Wieczorem kino z „Alvinem i Wiewiórkami”, komedia przy której nawet Panie Opiekunki nie mogły się nudzić. Trochę zmęczeni tempem wróciliśmy do naszego miejsca noclegowego czyli domu „Betania”. Wspólnie przygotowaliśmy kolację, po czym na krótką chwilę poszliśmy zobaczyć Kościół pw. bł Anieli Salawy, podziękowaliśmy za cały miniony bezpiecznie dzień.

Następnego dnia pojechaliśmy na lodowisko, na szczęście, mimo ocieplenia lód nie stopił się i mogliśmy jeździć! A robiliśmy to z wielkim zapałem, wymieszanym ze strachem i radością, tak, że ci co mieli pierwszy raz łyżwy na nogach odpowiednio zmotywowani odważyli się puścić barierkę. Zresztą dzieci mają takie umiejętności i koordynację, że w mig „złapały o co chodzi”. Oczywiście obowiązkowym punktem kończącym tą krótką wycieczkę do Suwałk był Mc Donald’s – bez tego wycieczka nie byłaby ważna.

Grupa młodsza, która została w Fundacji była pod opieką naszej niezawodnej p. Małgosi oraz wolontariuszki Iwonki i w środę skorzystała z zaproszenia do Pizzerii Gruby Benek, gdzie dzięki p. Radosławowi skosztowała przepysznej pizzy.

Kolejne dni w Cordisie mijały równie szybko i intensywnie. W piątek odbył się Dzień Babci i Dziadka połączony z Kolędą. Najpierw popisy naszych zdolnych aktorsko dzieci, czyli spektakl, wiersze i konkurs, w którym każda babcia i dziadek mogli znaleźć siebie na namalowanych przez dzieci portretach.

Dzięki uprzejmości Pani Józefy Drozdowskiej starsi wychowankowie wzięli udział w spotkaniach w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Komunalnej. Przygotowane z wielkim pomysłem i zaangażowaniem zajęcia o krowach i żabach w literaturze były bardzo oryginalne i zachwyciły naszych podopiecznych.

Nasz wolontariusz Darek w sobotnie przedpołudnie przygotował dzieciakom różne eksperymenty chemiczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Podopieczni skorzystali również w poniedziałkowe przedpołudnie z zajęć w ramach „Zima w mieście-lato w sercach.Klockolandia” w SP nr 3.

W ferie nie zabrakło stałych elementów działalności Oratorium, tzn. codziennej modlitwy, zajęć muzycznych, sportowo-rekreacyjnych.

Jak co roku obowiązkowym punktem ferii był kulig powozami konnymi i ognisko na świeżym powietrzu.


1. Nazwa konkursu:

Konkurs recytatorski: „Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci Juliana Tuwima”

Organizatorem jest Fundacja Cordis ul. Jeziorna 31
16-300 Augustów tel. 87 644-31-61, Iwona Łukawska

2. Cele konkursu:

- popularyzowanie twórczości i rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie uczniów poezją oraz zachęcanie do występów na scenie,
- prezentacja umiejętności dzieci i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze
-wspólna integracja oraz nawiązywanie współpracy między świetlicami.

3. Zasady uczestnictwa:

- konkurs przeznaczony jest dla dzieci uczęszczających do świetlic środowiskowych

*konkurs będzie prowadzony w trzech  kategoriach:
1) oddział przedszkolny dzieci 5-6 lat
2)  uczniowie klas I-III
3)  uczniowie klas IV-VI

-każda placówka typuje maksymalnie do 10 dzieci wyłonionych podczas swoich wewnętrznych eliminacji
- konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego, dodatkowo pod uwagę będzie brane odpowiednie przebranie,charakteryzacja, rekwizyty - dla osób chętnych
- zgłoszenia do konkursu należy kierować do organizatorów konkursu do 05.02.2016

4. Przebieg konkursu jest dwustopniowy:

a) I etap: eliminacje wewnętrzne świetlicowe —opiekun  typuje  uczestników
b) II etap: Międzyświetlicowy Konkurs, który odbędzie się w Fundacji Cordis dn. 19.02.2016 o godzinie 15.30

5. Kryteria oceny

Komisja dokonuje oceny wg następujących kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, - interpretacja tekstu, - kultura słowa,- ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt).

6. Nagrody dla laureatów.

Laureaci 1, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy- podziękowania.

Serdecznie zapraszamy

KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNICTWA W KONKURSIE RECYTATORSKIM  kliknij

 


WAKACJE 2015
   
Czas pięknych wakacji już za nami. Dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami i wrażeniami podczas pobytu w Oratorium Cordis w miesiącach wakacyjnych.
Rozpoczęliśmy je bardzo muzycznie, gdyż 30.06.2015 roku w Fundacji odbył się koncert "Sen o niepodległej", gdzie wykonawcami byli: p. Jacek Szymański – tenor, p.Dariusz Wójcik – bas/narracja oraz p.Paweł Lipski – fortepian. Program koncertu miał charakter edukacyjny i zawierał ponad 20 pieśni o tematyce historycznej, wojskowej i patriotycznej - od Konstytucji 3 Maja do Powstania Warszawskiego. Koncert ten odbył się w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2015.. 
W lipcu miała miejsce jednodniowa wycieczka do miejscowości Puszczykówka, która odbyła się 21.07.2015.  Odbyło się wspólne ognisko. Dzieci mogły skorzystać z nauki jazdy konno, zostały przybliżone im tajniki kultury indiańskiej. Dzieci podziwiały zwierzęta oraz przyrodę w miejscowości Puszczykówka. Uczestniczyły w programie, który obejmował: m.in. strzelaniu z łuku, zwiedzanie Wioski z przewodnikiem, zapoznanie się z rękodziełem indiańskim, malowanie twarzy, indiański tor przeszkód. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również miejscowość Okopy, z której pochodził ks. Jerzy Popiełuszko. Zatrzymaliśmy się też w miejscowości Suchowola - w centrum Europy, gdzie również nie zabrakło chęci i czasu na wspólną modlitwę w Kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.
W miesiącu lipca odbył się wyjazd do Kina Iskra w Augustowie na film pt.”Minionki”. Przez cały miesiąc lipiec podopieczni Fundacji wyjeżdżali do Centrum Rekreacji „Kaktusik”, korzystając z miejscowego placu zabaw i innych atrakcji. Odwiedzili również Muzeum Ziemi Augustowskiej oraz Augustowskie Placówki Kultury, podczas tych spotkań dzieci miały możliwość poznać bliżej „naszą małą ojczyznę”. W miarę możliwości pogodowych korzystaliśmy z pobliskiej plaży. Nasi podopieczni jeździli również do Lipska, odwiedzając Muzeum Ziemi Lipskiej, gdzie również sami tworzyli własne propozycje pisanek.
Kilka osób z naszej grupy brało udział w Wakacjach z Panem Bogiem, podczas których realizowany był program wychowawczy na podstawie bajki "Kurczak mały". Razem z całą grupą WzB  dzieci z oratorium wybrały się na wycieczkę po Suwalszczyźnie, zatrzymując się w Gibach, na Wigrach oraz w Aqa Parku w Suwałkach, co sprawiło dzieciom niezapomniane wrażenia.
W miesiącu sierpniu dzieci korzystały z atrakcji wodnych nad Jeziorem Necko, m.in. rowery wodne, a także kąpiele na plaży. Pływaliśmy również statkiem „Jaćwież”, gdzie zostaliśmy zapoznani z krótką historią grodu nad Nettą oraz z bliska obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę.
W sierpniu wyruszyliśmy do Studzienicznej, gdzie wspólnie z wolontariuszami pływaliśmy gondolą, a nasze spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą i ogniskiem.
Byliśmy też w Suwałkach, do których udaliśmy się pociągiem i ten wyjazd dla dzieci był największą atrakcją. Tam spotkaliśmy się też w Fikolandzie oraz w McDonaldzie.
W ostatnich dniach wakacji dzieci za pomocą prac plastycznych przedstawiły swoje wrażenia z wakacji oraz  zostały zaproszone przez p. Radosława do Pizzerii "Gruby Benek", gdzie z wielkim apetytem skosztowały przygotowane dla nich specjalne smakołyki. 
 A teraz czas poszerzać nadal nasze horyzonty, ale już w szkolnych ławkach...  Powodzenia!Szanowni Państwo!

    W dniu 30 czerwca (wtorek) 2015 r o godz.19.00 w Augustowie,  w Ośrodku „Cordis” przy ul. Jeziornej 31 odbędzie się koncert zatytułowany „SEN O NIEPODLEGŁEJ”, połączony z promocją płyty CD.

Wykonawcami tego koncertu będą:

 Jacek Szymański – tenor, Dariusz Wójcik – bas/narracja oraz Paweł Lipski – fortepian.

    Program koncertu ma charakter edukacyjny i zawiera ponad 20 pieśni o tematyce historycznej, wojskowej i patriotycznej - od Konstytucji 3 Maja do Powstania Warszawskiego.

     Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie jednocześnie prosimy o rozpropagowanie tej informacji. Wstęp na koncert jest wolny.

    Koncert ten odbędzie się w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2015. Festiwal swoim zasięgiem obejmuje teren Województwa Podlaskiego   i jest  swoistym kalejdoskopem form muzycznych . Podczas koncertów prezentujemy recitale organowe, recitale wokalne, przedstawienia operowe, widowiska plenerowe.

   Organizatorem Festiwalu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, a dyrektorem artystycznym jest dr Jacek Szymański (artysta scen trójmiejskich).

    Patronat nad festiwalem objęły następujące osobistości: J.E.Ks.Bp Janusz Stepnowski biskup łomżyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Starosta Łomżyński, Prezydent Miasta Łomża.Dzień Matki w Fundacji Cordis dzieci uczciły w wyjątkowy sposób. Przygotowały się bardzo solidnie, aby dać wspaniały występ przybyłym na tę okoliczność mamom i podkreślić jak bardzo są ważne w ich życiu.
Tym razem na warsztat zostały wzięte piosenki zespołu Gawęda, tj. "Sto uśmiechów", "rodzinna herbatka", "Na majówkę", "Big-beat na tuzin trzepaczek". Każde z dzieci wyrecytowało wiersz dla mamy oraz wręczyło bukiecik kwiatów. Dziewczęca grupa taneczna "Cordis" wykonała taniec do walca E. Doga.
Wspólne spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

 


 Dzień Otwarty

17 kwietnia w Fundacji Cordis odbył się jak co roku Dzień Otwarty. W tym szczególnym dniu wychowawcy przygotowali wszystkim gościom szereg atrakcji. Były zabawy przy muzyce, konkursy, zabawy z chustą. Można było obejrzeć nasz Dom, zapoznać się z naszą ofertą, czy chociażby pobawić się w "Fikolandzie" oraz przygotować słodki deserek w ramach zajęć kulinarnych. P. Joasia, która prowadzi z naszymi dziećmi zajęcia muzyczne przypomniała z Cordisiakami wszystkie dotychczas poznane piosenki. Nie zabrakło również występu grupy tanecznej, naszych wspaniałych dziewczyn.

Cieszymy się, że tak wielu gości zawitało w nasze progi.  

 

Spotkanie wielkanocne 

7 kwietnia nasi podopieczni brali udział w wielkanocnym spotkaniu w Restauracji "Albatros".  W spotkaniu tym brali udział przedstawiciele władz miejskich , Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz podopieczni 3 innych świelic działających w naszym mieście.

Cordisiacy zaprezentowali sie bardzo pięknie prezentując program artystyczny dotyczący Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Po części artystycznej p. Burmistrz Wojciech Walulik podziękował za piękne prezentacje oraz za owocną pracę wszystkim wychowawcom i opiekunom. Nie zabrakło oczywiście słodkich prezentów i upominków. Śniadanie wielkanocne ufundowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Augustowie.

 

 

 

 

 

Konkurs recytatorski "Wierszykarnia" Danuty Wawiłow

    Po raz piąty w Fundacji Cordis spotkali się podopieczni świetlic środowiskowych działających w naszym mieście, by zmierzyć się w konkursie recytatorskim.

   Tegoroczne spotkanie poświęcone było twórczości Danuty Wawiłow. Nie zabrakło krótkiej informacji o poetce oraz montażu słowno-muzycznego podopiecznych Fundacji do wierszy poetki.

   W konkursie wzięło udział 20 uczestników, którzy świetnie przygotowali się pod każdym względem. Oprócz typowej recytacji uczestnicy skorzystali z rekwizytów i  strojów, z elementów ruchu i gestu scenicznego.

    Jury w składzie p. J. Drozdowska-poetka, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej APK,  p. A.M. Haberthuer-założycielka Domu Serc oraz Iwona Kupińska-wolontariuszka z wielką uwagą wysłuchało wszystkich wystąpień.

    Za udział w konkursie zostali nagrodzeni  dyplomami z Fundacji Cordis: Antoni Harasimowicz "ZOO" , Jabłońska Maja  "Pokrzywa",  Karolina Olszewska "Moja siostra królewna", Adrian Lachowski "Świnka", Katolickie Towarzystwo Służby Dzieciom: Anita Jączyńska i Sandra Wasilewska "Marzenie" oraz z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci: Justyna Stachurska  "Mama ma zmartwienie", Dominika Krawcewicz "Urodzinki", Filip Stachurski " Smutny wiersz".

   Wyróżnienia powędrowały do: Zuzanny Filipowicz "Zapach czekolady"z Naszej Ostoi, z KTSD: do Aleksandry Olendzkiej "Człowiek ze złotym parasolem", Wiktorii i Macieja Olendzkich  "Taki wielki pies". Wyróżnieni zostali podopieczni Domu Serc: Krzysztof Łukawski "Oj, strach", Daria Gleba "A jak będę dorosła", Kamila Milczarska "Trójkątna bajka", Weronika Grabowska "Babcia i pudel".

   Trzecie miejsce zajęła Ewelina Olendzka "Zapach czekolady"-z KTSD,  drugie miejsce Otylia Wasiulewska "Strasznie ważna rzecz"-z Naszej Ostoi i wreszcie pierwsze miejsce Oliwia Klekotko z Fundacji Cordis za niezwykle smaczne "Daktyle".

   Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i owacjami ze strony widowni oraz dyplomami i nagrodami pamiątkowymi.

   Serdeczne podziękowania kieruję w stronę opiekunów, którzy pięknie przygotowali swoich wychowanków do konkursu: p. Wiolecie Pezowicz z TPD, p.Annie Gajdzińskiej z Fundacji Cordis, p. Jolancie Ławrynowicz z Naszej Ostoi i p. Agnieszce Bartoszewicz z KTSD.

   Gorące podziękowania kieruję w stronę sponsorów konkursu: p. Kondrackim, właścicielowi Kina Iskra, p. M.Sobolewskiemu (Dewocjonalia), p. R. Lubaszewskiemu (Papirus), p. T. Siemion (Asta) oraz p. Cz. Łukuć (Sezam).

   Mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli okazję po raz kolejny spotkać się podczas konkursu recytatorskiego.

Oprac. Iwona Łukawska

 Ferie zimowe

Ferie zimowe podopieczni Fundacji spędzili w tym roku wyjątkowo ciekawie i radośnie . W zajęciach od poniedziałku do soboty uczestniczyło codziennie do 20 dzieci. Oprócz stałych punktów dnia, czyli wspólnych zabaw, modlitwy, zajęć plastycznych, kulinarnych, sportowych, dzieci wraz z opiekunami wyjeżdżali poza teren Domu Serc. Niezawodny okazał się nasz ulubiony "Pan Czarodziej"- wolontariusz Darek, który w okresie ferii spotykał sie z naszymi dziećmi oraz zorganizował podchody, zabawy na śniegu i ognisko.

Gościliśmy tez ks. Proboszcza z Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej podczas wizyty duszpasterskiej. Odwiedzili na również dziadkowie i babcie, którym został zaprezentowany krótki program artystyczny podczas wspólnego poczęstunku oraz wręczone upominki z okazji ich styczniowego Święta

Korzystaliśmy z darmowych zajęć na Pływalni Miejskiej, z zajęć w SP nr 4 oraz z oferty APK Augustów, podpatrywaliśmy różne, nowe pomysły plastyczne.

Dwa razy gościliśmy w Bibliotece Pedagogicznej u zaprzyjaźnionej z nami p. Józi. Podczas spotkań zapoznawaliśmy się z historią żelazka oraz tzw. fajerek. Dzieci z ogromnym zainteresowań przysłuchiwały się opowieściom p. Drozdowskiej, która również zaproponowała naszym dzieciom zajęcia plastyczne na dany temat.

Dzięki wspaniałemu sercu właścicieli Kina Iskra w Augustowie nasi podopieczni mieli możliwość obejrzenia seansu "Pingwiny z Madagaskaru", a kierownictwo Kręgielni "Garaż" zaoferowało naszym smykom godzinkę gry w kręgle.

Cieszymy się bardzo, że zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony Państwa. Teraz z utęsknieniem czekamy na przerwę wakacyjną.

 

 

 

 

 

 

 

 
Konkurs recytatorski: „Wierszykarnia” Danuty Wawiłow

1. Nazwa konkursu: Konkurs recytatorski: „Wierszykarnia” Danuty Wawiłow
Organizatorem jest Fundacja Cordis ul. Jeziorna 31 16-300 Augustów tel. 87 644-31-61, Iwona Łukawska
2. Cele konkursu:
- popularyzowanie twórczości i rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie uczniów poezją oraz zachęcanie do występów na scenie,
- prezentacja umiejętności dzieci i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze
- nawiązywanie współpracy między świetlicami.
3. Zasady uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-12 lat uczęszczającychdo świetlic środowiskowych
-każda placówka typuje maksymalnie do 10 dzieci wyłonionych podczas swoich wewnętrznych eliminacji
- konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego
dodatkowo pod uwagę będzie brane odpowiednie przebranie, charakteryzacja, rekwizyty - dla osób chętnych
- zgłoszenia do konkursu należy kierować do organizatorów konkursu do 04.02.2015
4. Przebieg konkursu. Przebieg konkursu jest dwustopniowy:
a) I etap: eliminacje wewnętrzne świetlicowe —opiekun typuje uczestników konkursu
b) II etap: Międzyświetlicowy Konkurs, który odbędzie się w Fundacji Cordis dn. 20.02.2015 o godzinie 15.30
5. Kryteria oceny
Komisja dokonuje oceny wg następujących kryteriów:
-dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,- interpretacja tekstu,
·         kultura słowa,
·         ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
6. Nagrody dla laureatów
Laureaci 1, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy- podziękowania.

Serdecznie zapraszamy!

KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNICTWA W KONKURSIE RECYTATORSKIM  kliknij


Relacja z minionych wakacji 2014 r.

Wakacje za nami! Wróciliśmy w szkolne ławki z nadzieja, że ten nowy rok szkolny przyniesie nam wiele sukcesów.

Wróćmy na chwilkę do czasu wakacyjnego.

A spędziliśmy go niezwykle ciekawie w tym roku.

Zajęcia świetlicowe odbywały się codziennie. 01 lipca byliśmy na wycieczce po Suwalszczyźnie. Tam świetnie bawiliśmy się w Ogrodzie Bajek w Kaletniku, zwiedziliśmy Muzeum Marii Konopnickiej oraz byliśmy w Mc'Donalds.

Korzystając z pięknej letniej aury odpoczywaliśmy nad j. Białym i Neckiem. Pływaliśmy rowerami wodnymi, nie zabrakło szaleństw w wodzie. Każdego dnia czekały na dzieci konkursy plastyczne, sportowe, różne wyjazdy do centrum Augustowa oraz wspólna zabawa.

W lipcu wyruszyliśmy w rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej i korzystaliśmy z różnych atrakcji Augustowszczyzny. Oczywiście będąc w Studzienicznej popłynęliśmy gondolą podziwiając piękno otaczającej przyrody. Wielką frajd był przejazd do Suwałk pociągiem. Tam świetnie bawiliśmy się w Fikolandzie, byliśmy w Mc'Donaldzie oraz na lodach.

    Okres wakacyjny to przede wszystkim wizyta wielu gości w naszym Domu, w tym roku zorganizowanych było sześć turnusów. Największy z nich dzięki pomysłodawcy

ks. Marianowi Miklaszewskiemu zgromadził w Fundacji blisko 90 osób z Augustowa, Lidzbarka, Litwy, Ełku oraz wolontariuszy z różnych stron Polski.Oprócz wielu atrakcji, m.in. wycieczki do Aqa Parku w Suwałkach, pieszej pielgrzymki do Studzienicznej, wspólnych spotkań, dyskotek nie zabrakło radosnej modlitwy i codziennej Mszy św.

Okres wakacyjny zakończyliśmy wspólnym spotkaniem dzieci, rodziców i opiekunów w Studzienicznej, gdzie odbyło się ognisko oraz Msza św. dziękczynna za przeżyty bezpiecznie okres lipca i sierpnia.

 


UWAGA - Zmiana numeru bankowego. Aktualny adres banku:

Bank BGŻ S.A.
ul. 3 Maja 12
16-300  Augustów
nr 66 2030 0045 1110 0000 0386 0390

Wielkanoc

Dnia 15.04.2014  w Fundacji Cordis miał miejsce uroczysty obiad z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Podopieczni Fundacji wraz z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz pedagogami wzięli udział we wspólnej modlitwie-Drodze Krzyżowej. Nie zabrakło ciepłych życzeń, krótkiego występu dzieci, a na zakończenie oczywiście słodkich upominków, tzw. zajączka.

 


Konkurs recytatorski:” Wiersze z uśmiechem” Doroty Gellner - podsumowanie

Dnia 21.02.2014 w Fundacji Cordis odbył się kolejny, międzyświetlicowy konkurs recytatorski .Tym razem poświęcony wierszom współczesnej pisarki Doroty Gellner.
W konkursie wzięło udział w sumie 13 uczestników. Wiersze niezwykle zabawne, radosne i pouczające sprawiły, że wszyscy starannie przygotowali sie do występu. Nie zabrakło pięknych dekoracji i rekwizytów dopasowanych do treści wierszy.
    Jury w składzie p. Józefa Drozdowska, p. Anna Maria Haberthuer i ks. Marian Miklaszewski wyróżnienia przyznało dla: Nikoli Klekotko "Pada śnieżek", Kindze Omiljanczyk" Śnieżne Ufo-ludki", Weronice Grabowskiej "Kaczka", Zuzannie Filipowicz "Czekoladki dla sąsiadki", Sandrze Wasilewskiej "Piłka" oraz Darii Glebie "Jaki jest aniołek?"
Za udział w konkursie: Justynka Wiśniarska "Pałac", Krzyś Łukawski "Piłka", Aleksandra Olendzka "Śniadanko baranka" oraz Maja Jabłońska "Grusza".
Natomiast I miejsce zdobyła podopieczna Fundacji Cordis Oliwia Klekotko za prezentację wiersza "Zamek", II miejsce podopieczna Cordisu Kamila Milczarska "Przyjęcie",
III miejsce podopieczna KTSD Hospicjum w Augustowie Ewelina Olendzka "Pastereczka".
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Po zmaganiach recytatorskich nie zabrakło czasu na wspólne rozmowy przy słodkim poczęstunku.
Dziękujemy darczyńcom: Państwu Kondrackim,
p. Mieczysławowi Sobolewskiemu "Dewocjonalia", Hurtowni "Sezam" oraz Piekarni "Asta".
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie zabraknie chętnych do zmagania się i wspólnej rywalizacji podczas kolejnego konkursu recytatorskiego w Domu Serc.


Przygotowała: Iwona Łukawska


Konkurs recytatorski:” Wiersze z uśmiechem” Doroty Gellner

1. Nazwa konkursu: Konkurs recytatorski:” Wiersze z uśmiechem” Doroty Gellner
Organizatorem jest Fundacja Cordis ul. Jeziorna 31
16-300 Augustów tel. 87 644-31-61
Iwona Łukawska
2. Cele konkursu:
- popularyzowanie twórczości i rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie uczniów poezją oraz zachęcanie do występów na scenie,
- prezentacja umiejętności dzieci i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze
-nawiązywanie współpracy między świetlicami.
3. Zasady uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-12 lat uczęszczających
do świetlic środowiskowych
-każda placówka typuje po 6 dzieci wyłonionych podczas swoich wewnętrznych eliminacji
- konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego, dodatkowo pod uwagę będzie brane odpowiednie przebranie, charakteryzacja, rekwizyty - dla osób chętnych
- zgłoszenia do konkursu należy kierować do organizatorów konkursu do 03.02.2014
4. Przebieg konkursu
Przebieg konkursu jest dwustopniowy:
a) I etap: eliminacje wewnętrzne świetlicowe —opiekun typuje 4 uczestników konkursu
b) II etap: Międzyświetlicowy Konkurs, który odbędzie się w Fundacji Cordis dn. 21.02.2014 o godzinie 15.30
5. Kryteria oceny
Komisja dokonuje oceny wg następujących kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
- interpretacja tekstu,
- kultura słowa,
- ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
6. Nagrody dla laureatów
Laureaci 1, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy- podziękowania.
Serdecznie zapraszamy!

KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNICTWA W KONKURSIE RECYTATORSKIM  kliknij


WIGILIA 2013

Dnia 18 grudnia 2013 w Domu Serc odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe. Nie zabrakło dostojnych gości, przyjaciół domu, wolontariuszy oraz podopiecznych wraz z rodzicami. Dzieci niezwykle pięknie zaprezentowały swoje umiejętności w Jasełkach, była wspólna modlitwa, serdeczne życzenia oraz Wieczerza Wigilijna. Na zakończenie spotkania przybył długo oczekiwany gość -św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Radości nie było końca!

 


Wakacje 2013

Tegoroczne wakacje można zaliczyć do bardzo udanych. Ks.Marian Miklaszewski  zorganizował swoim podopiecznym turnus rekolekcyjny ”Wakacje z  Panem Bogiem”.”Wakacje  z Bogiem” to czas nie tylko fizycznego odpoczynku, ale przede wszystkim czas duchowego wzrastania. O taką formę przeżywania kolonii zatroszczyli się opiekunowie i animatorzy. Ponadto dzieci odwiedziły białostocki ogród zoologiczny Akcent ZOO, Centrum Zabaw dla Dzieci ”Fikoland” w Białymstoku, Jurajski Park Dinozaurów  w Jurowcach. W Augustowie zaś mogły korzystać z kręgielni „Garaż” ,odbyły też rejs gondolami do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, a w samym Domu Serc  czekało na nie wiele gier, zabaw i niespodzianek przygotowanych przez opiekunów. 

 


Gościnny występ.

 
9 czerwca 2013r.dzieci z Domu Serc miały okazję gościć na obchodach XX-lecia świetlicy „Nasza Ostoja” na  Rynku Zygmunta Augusta. By uczcić XX-lecie zaprzyjaźnionej świetlicy dziewczęta z grupy „Cordis” pod kierunkiem Anny Gajdzińskiej zaprezentowały taniec do utworu E. Doga  „Walc Doga”. Ponadto  można było podziwiać i zakupić rękodzieło stworzone przez najmłodszych pod okiem Małgorzaty Duchnowskiej tj. kartki okolicznościowe, figurki aniołów, pamiątki z Augustowa

 


KULIG 2013
 
Zima, zima, zima, pada, pada śnieg, adę, jadę w świat sankami, sanki dzwonią dzwoneczkami dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń... Tak właśnie było i u nas! Kulig, śpiew, ognisko, kiełbaski i bardzo ciepła atmosfera mimo mrozu i zimna.

 


 

KONKURS W DOMU SERC

W dniu 15.02.2013r. w Domu Serc odbył się coroczny międzyświetlicowy konkurs recytatorski. Rozpoczęliśmy go jak zwykle wspólnym śpiewem i modlitwą. W tym roku konkurs poświęcony był wierszom Marii Konopnickiej. Wzięło w nim udział razem 12 dzieci: 6 dzieci z Fundacji pod opieką p. Anny Gajdzińskiej i 6 z Naszej Ostoi pod opieką p. Magdaleny Zalewskiej. Uczestnicy - dzieci w wieku 5-14 lat bardzo przeżywali swój występ, jednak wszyscy świetnie poradzili sobie ze swoją prezentacją. Jury w składzie: Prezes Fundacji p. Anna Maria Haberthuer oraz p. Józefa Drozdowska zgodnie I miejsce przyznały podopiecznej Cordisu Oliwii Klekotko za recytację „Stefka Burczymuchy”, II miejsce podopiecznej Naszej Ostoi Kasi Skowrońskiej „Pranie” oraz III miejsce Kindze Bućko z Naszej Ostoi za „Tęczę”. Wyróżnienia natomiast powędrowały na ręce: najmłodszego uczestnika zmagań recytatorskich Krzysia Łukawskiego „Ślizgawka”, dla Róży Wasilewskiej „Odwiedziny” oraz Emilii Salik „Jabłonka”. Z Naszej Ostoi recytowały też: Patrycja Krupińska „Oj kłopoty to nie żarty”, Agnieszka Wysocka „Jesienią”. Wystąpiły również podopieczne Cordisu: Magda Karbowska „Muchy Samochwały”, Anastazaja Gajdzińska „Żuczek”, Gabrysia Bołbot „Skrucha Józi” oraz Natalka Sturgulewska „Pranie” Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe przekazane przez Księgarnię „Dom Książki” oraz Dewocjonalia p. M. Sobolewski. Zmagania recytatorskie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Piekarnię „Asta” i Hurtownię „Sezam”.

FERIE 2013 NA SPORTOWO!

 Dzieci z Domu Serc spędziły ferie zimowe w iście sportowym wydaniu. Każdego dnia czekały na dzieci sportowe atrakcje. Jazda na łyżwach, zabawy na śniegu, kręgle, basen i zabawy taneczne. Dzieci wzięły również udział w ,,Feriach na wesoło i sportowo'' zorganizowanych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Augustowie, program zrealizowany został w placówkach i szkołach na terenie Augustowa. Młodzież mogła wykazać się w turniejach siatkówki, koszykówki oraz piłki nożnej. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w Turnieju sprawnościowym dla świetlic środowiskowych oraz karnet na basen.
 

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO "Krasnoludki są na świecie-wiersze Marii Konopnickiej” pobierz


Dzień Babci i Dziadka


Były wiersze piosenki i występy dla babć i dziadków. 21.01.2013r. w Domu Serc odbyło się święto Dnia Babci i Dziadka. Przybyłe babcie i dziadkowie mogli zobaczyć popisy swoich wnucząt w specjalnie przygotowanej na tę okazję inscenizacji. Dzieci wręczyły babciom i dziadkom laurki oraz ręcznie wykonane upominki.

Jest uliczka, jak z piosenki zapomnianej,
Nie śpiewanej i niemodnej już od lat.
Małe domki przycupnięte za parkanem,
Jak popatrzysz, to od razu inny świat.

Świat tu taki całkiem inny.
Taki całkiem inny świat.
Jak z piosenki nie śpiewanej 
I nie granej już od lat.

Ale nuty w tej piosence
Takie bliskie sercu są, 
Że na zawsze w swej pamięci
Zachowamy wszystko to.

Uliczka babci, uliczka babci.
Uliczka naszej babci...
Babcia krząta się przy kuchni już od rana
Wnuki do niej na herbatę mają przyjść
Babcia placek ze śliwkami piecze dla nas
Waniliowo i śliwkowo pachnie dziś

Ta uliczka wcale tak się nie nazywa
W spisie ulic takiej nazwy jeszcze brak
Ale my się postaramy proszę babci
Żeby tak się nazywała właśnie tak

Uliczka babci, uliczka babci.
Uliczka naszej babci...

Spotkanie opłatkowe w Domu Serc było okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego  Narodzenia. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, którzy mogli zobaczyć Jasełka w wykonaniu najmłodszych pociech Domu Serc, podzielić się opłatkiem oraz skosztować potraw przy wigilijnym stole.

Kolęda płynie cicho z nieba
Anioły sypią białe pierze
Magiczna gwiazda świat ogrzewa
Przyjdzie dziś do nas Boże Dziecię
Przyjdzie i znowu świat odmieni
Ucichną kłótnie, zgasną spory
W sercu zagości spokój na nowo
W skrzypiący śniegiem dzień grudniowy


Monika Woźniewska


Podopieczni DOMU SERC zwracają sie z prośbą do Szanownych Państwa  o świąteczny dar serca w postaci wsparcia materialnego lub rzeczowego(odzież, obuwie, art. szkolne, papiernicze, słodycze itp.)


 Z OKAZJI NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA PRAGNIEMY PRZESŁAĆ WAM KOCHANI NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA. NIECH NADCHODZĄCE ŚWIĘTA BĘDĄ DLA KAŻDEGO Z WAS NIEZAPOMNIANYM CZASEM SPĘDZONYM BEZ POŚPIECHU, TROSK I ZMARTWIEŃ. ŻYCZYMY WAM, ABY ODBYŁY SIĘ W SPOKOJU, RADOŚCI WŚRÓD RODZINY, PRZYJACIÓŁ ORAZ WSZYSTKICH BLISKICH DLA WAS OSÓB. A WRAZ Z NADCHODZĄCYM NOWYM ROKIEM ŻYCZYMY KAŻDEMU Z WAS RÓWNIEŻ DUŻO ZDROWIA I SZCZĘŚCIA. NIECH NIE OPUSZCZA WAS POMYŚLNOŚĆ I SPEŁNIĄ SIĘ TE NAJSKRYTSZE MARZENIA.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WIECZERZĘ WIGILIJNĄ W DOMU SERC
DNIA 20-12-2012 O GODZ.16.00


6.XII.2012 MIKOŁAJKI

Właśnie dziś dzieciaki z Domu Serc odwiedził św. Mikołaj. Jest bardzo wdzięczny dzieciom za ciepłe przyjęcie. Cieszy się także, że spotkał wyjątkowo grzeczne dzieci... Nie tylko Mikołaja gościły tego dnia dzieci, wolontariuszki z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego przygotowały dzieciakom upominki.

Serdeczne podziękowania  Pani Marii Wielgat oraz wolontariuszom z ACE.


BAL ANDRZEJKOWY

Jak wiadomo dzieci z Domu Serc uwielbiają dobrą zabawę i niespodzianki, a tego nie zabrakło podczas tegorocznego balu andrzejkowego. Bal obfitował w konkursy i wróżby ,każde z dzieci miało na sobie przebranie, a tytuł króla i królowej balu przypadł tym razem Julii Olszewskiej i Kubie Omiliańczyk. Rodzice zadbali o poczęstunek i słodkości dla swoich pociech.WYCIECZKA DO ŚWIĘTEJ LIPKI

7 października Dom Serc zorganizował wycieczkę do sławnego Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Podopieczni Domu jak i młodzież z MOW mogli podziwiać zabytkowy obiekt niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce, którego kustoszami od wielu już wieków są Ojcowie Jezuici. Wszyscy wzięli udział w uroczystej Mszy Św. i procesji eucharystycznej wokół Sanktuarium. Wielkie wrażenie zrobiły sławne organy świętolipskie zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela, na których wysłuchać można było utworu Ave Maria Fr.Schuberta oraz Toccata et Fuga d-mol J.S. Bacha. Kolejnym punktem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek, aby w pełni sił ruszyć do Reszla, zabytkowego miasta Warmii. Tam zwiedziliśmy zamek reszelski, galerię sztuki współczesnej, dziedziniec oraz wieżę zamkową.WAKACJE 2012

Tegoroczne wakacje możemy zaliczyć do bardzo udanych i pod względem pogody jak i atrakcji przygotowanych przez Dom Serc. Oprócz gier i zabaw w placówce Domu Serc, dzieci korzystały z kręgielni "Garaż", basenu, Centrum Rekreacyjnego "Kaktusik", seansów filmowych w kinie "Iskra". Odbyły też rejs gondolami do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. Wielką atrakcją dla dzieci była wycieczka do jednego z najnowocześniejszych europejskich instytucji jaką jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzieci mogły rozbudzić ciekawość i samodzielnie poznać świat nauki. Zwiedziły także Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Piłsudskiego oraz warszawskie Zoo.


ZAPROSZENIE

Wdzięczni Bogu Wszechmogącemu i wszystkim ludziom otwartych serc dla naszej Fundacji, mamy zaszczyt zaprosić NA JUBILEUSZ 20 - LECIA FUNDACJI CORDIS 26.07.2012r.

Program:
15.00 - Cordisiada - Festiwal Piosenki
16.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy
17.45 - Powitanie Gości
18.00 - Poświęcenie Krzyża - Daru wdzięczności
MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA na dziedzińcu Cordisu pod przewodnictwem Ich Ekscelencji Księży Biskupów Jerzego Mazura, Janusza Stepnowskiego, Stanisława Stefanka i Tadeusza Bronakowskiego
Oprawa muzyczna: Rafał Songan, solista i Chór GAUDEAMUS z Parafii św. Krzyża z Łomży pod przewodnictwem ks. Rafała Wilińskiego, wprowadzenie Relikwii bł. Jana Pawła II
19.15 -Agape - Poczęstunek
20.00 - Koncert Rafała Songana

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Fundacja CORDIS                                                               Patenschaft Szwajcaria


DZIEŃ DZIECKA W CORDISIE
 
BO WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ
12 LAT DOMU SERC
 
01.06.2012 START GODZ. 13, ul. Jeziorna 31
 
W PROGRAMIE:

LOTERIA FANTOWA
SŁODKI POCZĘSTUNEK
WYSTĘP CORDISIAKÓW
GRY I ZABAWY INTEGRACYJNE
LICZNE NIESPODZIANKI
KONKURSY, m.in.: „MAM TALENT”
MALOWANIE TWARZY
PREZENTACJA ZESPOŁÓW TANECZNYCH ZE STUDIA TAŃCA „Focus” w Augustowie I WIELE INNYCH ATRAKCJI
 
Zapraszamy !!!


ROWEROWE WYCIECZKI
 
Przyszła wiosna, a wraz z nią rowerowe wycieczki, które wpisaliśmy w harmonogram naszych zajęć.


DZIEŃ OTWARTY W DOMU SERC

Dzień Otwarty który odbył się w Domu Serc 28.04.212 rozpoczął się wspólną modlitwą oraz Różańcem, następnie przyszła kolej na zabawę. Rodzice wraz z dziećmi malowali rodzinne portrety, wspólnie przygotowywali kanapki oraz sałatkę jarzynową, brali udział w licznych konkursach i zabawach przygotowanych przez opiekunów. Przybyli goście mieli okazję zwiedzić placówkę jak również zobaczyć zaprezentowane przez dzieci umiejętności teatralno-wokalne i taneczne. Dzień Otwarty zakończył się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy goście opuszczali Dom Serc pełni wrażeń i z balonami w dłoni. Serdeczne podziękowania wszystkim gościom za udział we wspólnej modlitwie i zabawie.

 


DZIEN OTWARTY W DOMU SERC

Serdecznie zapraszamy na dzień  otwarty, który odbędzie się 28-04-2012 w godz.10.00-14.00. W programie liczne zabawy, konkursy, niespodzianki. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami.


Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne, czyli Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia męczeńską śmierć i cudowne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dnia 3 kwietnia w Domu Serc odbyło się spotkanie Wielkanocne zorganizowane wspólnie z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym. Istotnym punktem spotkania było symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa na śmierć. Drogę Krzyżową przygotowała młodzież z MOW oraz dzieci z Domu Serc.

„Weselcie się już, zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się, słudzy Boga! Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo”

Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.
Życzymy, aby święta wielkanocne przyniosły radość, pokój oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.


DZIEŃ WIOSNY

"Wiosna już nadchodzi, zima odejść nie chce" takimi słowami piosenki Cordisiaki powitały wiosnę. W barwnym korowodzie w dniu 21.03.2011r. dzieci z Domu Serc zaprezentowały wykonaną przez siebie kukłę marzanny jako symbol odchodzącej zimy.

 


Zmagania recytatorskie w Domu Serc"

  
Dnia 24.02.2012 w siedzibie Fundacji Cordis odbył się międzyświetlicowy konkurs recytatorski. Uczestnicy zmagali się z niezwykle ciekawymi i pouczającymi utworami Wandy Chotomskiej.
   Jury w składzie: p. Izabela Piasecka-wiceburmistrz Augustowa, ks. Marian Miklaszewski-prezes Fundacji oraz p. Józefa Drozdowska-znana i ceniona poetka, z wielką przyjemnością wysłuchało siedmiu występujących. Placówkę Wsparcia Dziennego "Naszą Ostoję" pod kierunkiem p. Agnieszki Garbacz reprezentowały cztery uczestniczki oraz świetlicę Fundacji pod kierunkiem p. Anny Gajdzińskiej troje uczestniczek.
   Podczas spotkania nie zabrakło też przerywników w formie występów muzycznych przygotowanych przez pozostałych "Cordisiaków".
Jury po naradzie przyznało I miejsce dla Kasi Skowrońskiej i jej interesującą recytację "Herbatki", II miejsce: Weronice Klekotko "Mysia mowa", III miejsce: Wioletcie Szyperek "Sześć kucharek". Wyróżnienia otrzymali: Daria Ludwika Szyperek, Natalia Sturgulewska, Oliwia Klekotko, Julia Bałakier. Recytującym zostały wręczone nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Należy podkreślić, że wszystkie osoby nie tylko pięknie opanowały tekst, ale również wykazały się dużą pomysłowością w przygotowaniu odpowiednich atrybutów, które jeszcze trafniej podkreśliły ich występ.
   Piątkowy konkurs zakończył się wspólną modlitwą oraz słodkim poczęstunkiem.

  Podziękowania składam dla sponsorów konkursu, tj. Państwu Kondrackim, księgarni "Dom Książki" oraz p. Sobolewskiemu "Veritas".

Iwona Łukawska-kierownik Fundacji Cordis
 Konkurs recytatorski

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA W KONKURSIE RECYTATORSKIM

Wypełnioną kartę należy dostarczyć lub przesłać listownie lub e-mail do dnia 20.02.2012

Serdecznie zapraszamy!

Zimowe ferie w Domu Serc

Dzieci uczęszczające do świetlicy Fundacji Cordis nie mogły narzekać na nudę, gdyż jak co roku zimowe ferie spędziły pod znakiem wielu atrakcji. Zajęcia w Domu Serc odbywały się codziennie, również w soboty. Dzieci brały udział w różnorodnych zajęciach pod okiem opiekunów. Tradycyjnie nie zabrakło balu przebierańców, zabaw sportowych, konkursu plastycznego oraz oczekiwanej najbardziej "nocki z duchami". Ponadto dzieci integrowały się podczas wspólnych gier i zabaw. Miały też zapewniony każdego dnia gorący posiłek oraz deser. Podopieczni Fundacji skorzystali również z gratisowego wejścia na Pływalnię Miejską, z kręgielni oraz obejrzały w kinie "Kota w butach". Ogromne podziękowania kierujemy w stronę darczyńców, tj. Pizzerii "Gruby Benek", Kręgielni "Garaż" i Kinu "Iskra" Wśród doskonałej zabawy i interesujących zajęć nie zabrakło też czasu na codzienną modlitwę i chwilę wyciszenia.NARESZCIE FERIE!!!

Naszym dzieciom przygotowaliśmy program ferii zimowych. Czas wolny od zajęć szkolnych to wiele atrakcji, takich jak: zajęcia na pływalni, ognisko, kulig, bal karnawałowy, seanse w kinie oraz konkursy i zabawy w naszym Domu. ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI!!!


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 
Na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowany został program słowno - muzyczny w którym udział wzięły dzieci. babcie nie kryły łez wzruszenia, a dziadkowie nie żałowali oklasków swoim wnukom.
Wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za przybycie!


TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE!

   W ramach projektu "WYWOŁAĆ UŚMIECH..." współfinansowanego przez Regionalny OśrodekPolityki Społecznej w Białymstoku, dzieci z Domu Serc uczęszczały na zajęcia nauki tańca nowoczesnego VideoClip w Studiu Tańca Focus w Augustowie. Pod pilnym okiem instruktorki Sandry Galickiej dzieciaki perfekcyjnie opanowały układy choreograficzne oraz nauczyły sie wyrażać siebie poprzez taniec.7 stycznia w Zespole Szkol Samorządowych w Augustowie odbył sie Noworoczny Pokaz Studia Tańca Focus, gdzie można było zobaczyć taneczne umiejętności naszej grupy. Dzieciom wręczone zostały medale oraz upominki.


AKSAMITEM PADA ŚWIATŁO...
CHRYSTUS W BETLEJEM ZRODZONY.
NIEBO NA ZIEMIĘ SCHODZI,
CZAS TO ŚWIĘTY, UPRAGNIONY...

NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA ORAZ NADCHODZĄCY NOWY ROK DUŻO RADOŚCI I DOBROCI OD LUDZI, ORAZ NIOSĄCEGO POKÓJ BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻEGO.

 

 Dnia 23 listopada w naszym Domu odbył się Bal Andrzejkowy. Konkursom, wróżbom i tańcom nie było końca. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością w doborze przebrań. Najbardziej kreatywni zdobyli tytuł Króla i Królowej balu.